DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Avrupalı liman işçileri greve çağırıyor

Avrupalı Liman işçileri, İspanyalı sınıf kardeşlerine sahip çıkmak ve AB’nin neoliberal yıkım politikalarına karşı durmak için yarın 2 saatlik iş bırakma eylemi yapacak.

liman işçileri grevi

HABER MERKEZİ- İspanya liman işçilerinin özelleştirmeler ve hak gasplarına karşı Haziran ayı içerisinde yaptıkları grevlerden sonra eylemin Avrupa geneline yayılması gündemde. Uluslararası Liman İşçileri Konseyi (IDC) yarın için Avrupa’nın tüm limanlarındaki işçilere 2 saat iş bırakma çağrısı yaptı.

Liman işçileri, İspanyalı sınıf kardeşlerine sahip çıkmak aynı zamanda AB’nin neoliberal yıkım politikalarına karşı durmak için yarın ülkelerin yerel saatlerine göre 10.00-12.00 arasında iş bırakma eylemi yapacak.

IDC’nin yayınladığı açıklamada, “İş bırakmamızın iki nedeni var. Birincisi İspanya’daki liman işçilerini ulusal hükümetle yaşadıkları anlaşmazlık nedeniyle verdikleri mücadeleyi desteklemek ve Avrupa Birliğinin işçiler ve sendikalar aleyhine yürüttüğü ultra liberal politikalara karşı savaşmak” denildi.

IDC Genel Koordinatörü Jordi Aragunde İspanya’da yaşanan saldırılarla ilgili, “İspanya Çalışma Bakanı İñigo de la Serna ve ekibi, liman sektöründeki istikrarsızlık karşısında büyük sorumsuzluk gösterdiler. Yeni yasal düzenleme şirketler ve işçiler arasında imzalanan sözleşmelere uymadığı gibi Avrupa Adalet Divanının liman işçilerinin haklarına yönelik kararlarla da çelişiyor” dedi. 6 bin İspanyol liman işçisinin işini kaybetmekle karşı karşıyaolduğu söylenyor.

IDC açıklamasında ayrıca, “IDC limanlarda iş güvencesizliğini artıran her türlü girişime, işçilerin çıkarlarına karşı olan her biçimdeki özelleştirmelere, Avrupa Birliğinin kazanılmış sosyal standartlerın düşürülmesine yönelik politikalarına, büyük armatörlerin ve liman şirketlerinin baskılarına, sendika düşmanlığına ve her türlü ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşıdır” ifadeleri yer aldı.

Liman işçilerinin talepleri

Eşit işe eşit ücret,

Tüm liman işçileri için toplu görüşme ve toplu sözleşme,

İstihdamı ve gelişim hedefleyen “insani” tersaneler kurulması, buralarda uluslararası kurallara uyulması,

İşçiler lehine sosyal düzenlemeler yapılması, büyük şirketlerin ve lobilerin baskılarına son verilmesi.

İspanya’da liman işçileri grevler yapmıştı

İspanya’da patronlarla uzun süredir yürütülen müzakerelerden sonuç alınamaması üzerine Haziran ayı içerisinde greve 6 bine yakın liman kargo işçisi, sektörün özelleştirilmesiyle ilgili yürürlüğe giren reforma karşı grevler yapmıştı.

Deniz taşımacılığında güney Avrupa’nın lojistik merkezi olma hedefinde olan İspanya’da liman işçilerinin grevleri özellikle Barcelona, Valencia ve Algeciras limanlarında patronlar açısından ciddi sıkıntılara sebep oluyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close