DÜNYAManşet

Avustralya: Göçmenlerle dayanışma eylemleri

Melbourne ve Sydney’de Manus Adası’nda kapatılan kampı terk etmeyen göçmenlerle dayanışma eylemleri yapıldı

HABER MERKEZİ– Avustralya’nın Melbourne ve Sydney kentlerinde, Manus Adası’nda kapatılan kampı terk etmek istemeyen göçmenlerle dayanışma eylemleri yapıldı.

Kapatılan kampta barikatlar kurarak direnen göçmenlere 6 gündür gıda, su ve tıbbi malzeme verilmiyor.

Avustralya’ya geçmeye çalışan göçmenlerin gönderildiği ve geçtiğimiz Salı günü resmi olarak kapatılan Manus Adası’ndaki “gözaltı merkezi”ni 600 göçmen terk etmek istemiyor.

Yaklaşık 4 yıldır Manus Adası’ndaki kampta tutulan erkek göçmenler, Papua Yeni Gine’nin Lorengau kentinde üç yerde kurulan barınaklara taşınmayı, kendilerini güvende hissetmedikleri için reddediyorlar.

Göçmenlerin, resmi olarak kapatılan, elektrik, su, gaz ve gıda maddeleri verilmeyen kampta kalmayı sürdürürken, su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kuyu kazmaya başladıkları bildirilmişti.

‘Savaştaki sığınmacılar gibiyiz’

Kampta tutulanlardan İranlı göçmen Behrouz Boochani, sosyal medya hesabından, kampta su kuyusu kazan arkadaşlarının resimlerini paylaştı ve tropik bir yerde olduklarını ve içme suyuna ulaşacaklarını düşündüklerini yazdı.

Kızıl Haç ve Sınır Tanımayan Doktorların harekete geçmesi çağrısında bulunan Boochani, ‘‘Açlık grevinde değiliz. Burada yemek, tıbbi tedavi, su yok, savaştaki sığınmacılar gibiyiz.’’ ifadelerini kullandı.

‘Yeni barınaklar hazır değil’

Öte yandan, Birleşmiş Milletler, kapatılan merkezde kalanlar için yapılan yeni barınakların hazır olmadığını açıkladı. Tahliye çalışmalarını takip eden Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR) Bölge Temsilcisi Nat Jit Lam, ‘‘Her yerde ağır iş makinaları var, hiç çevre duvarı inşa edilmemiş, oralar bu haldeyken hiçbir mülteciyi götürmeyeceğim.’’ ifadelerini kullandı.

Söz konusu 600 kişinin merkezden ayrılmamaları durumunda Papua Yeni Gine güvenlik güçlerinin, yeni barınaklara gitmeleri halinde de yerli halkın hedefi olacaklarını dile getiren insan hakları kuruluşları ise, her iki durumda da can güvenliği tehlikesi bulunduğunu savunuyor.

Avustralya hükümeti, uyguladığı sıkı “sınır koruma programları” çerçevesinde ülkeye teknelerle gelen göçmenleri yakalayarak deniz aşırı ülkelere kurduğu gözaltı merkezlerinde tutuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close