DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADIN

Avustralya: Kadın eğitimciler greve çıkıyor

Avustralya genelinde binlerce çocuk bakım çalışanı, bu hafta yüksek ücret istemek için iş bırakacak

HABER MERKEZİ– Avustralya’nın en büyük Anaokulu merkezlerinde binlerce eğitim emekçisi ücretlerde artış yapılması talebiyle greve çıkacak.

Sendika, yüzde 97’si kadın olan 3,000 eğitimcinin katılacağı grevin Perşembe günü yerel saatle 20.20’de başlayacağını duyurdu. Grevden 10,000 kadar aile etkilenecek.

Eğitim emekçilerinin talebi ücretlere yüzde 35 ücret artış yapılması. Ezici çoğunluğunu kadın emekçilerin oluşturduğu sektördeki saat ücreti asgari ücretin sadece 3 dolar üstünde.

‘Erken Çocukluk Eğitimi Lisansı’ için öğrenim dört yıl sürüyor ve okuma masrafları ortalama 30.000 dolara mal oluyor. Bir çocuk bakım çalışanının yıllık maaşı ise 37,000 ila 42,000 dolar arasında değişiyor. Ve bu ücret düzeyi ülke genelindeki yıllık maaş ortalamasının 27,000 dolar kadar aşağısında kalıyor.

Sendika “çocukları günde sekiz saat boyunca eğitmenin yanı sıra yeme, uyku ve bebek bakım ihtiyaçlarına yanıt vermek için çok çalışma gerektiriyor ve saatte 21 dolar gülünç oluyor. Ücretlerin ülke ortalamasının çok altında kaldığı sektörde çalışanların çoğunluğunun kadın olması tesadüf değil. Cinsiyete dayalı eşitsizliğin varlığının göstergesi” diyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close