DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Avustralya’da ACTU grevci Alcoa işçilerinin yanında

ABD’li alüminyum tekeli Alcoa’nın “Fazlalık var” dediği işçiler “İş güvencesi” talep ediyor

HABER MERKEZİ– Alüminyum tekeli Alcoa’nın Batı Avustralya’daki 5 tesisinden bin 600 işçi “İş güvencesi” talebiyle 8 Ağustos’tan bu yana grevde.

Greenleft.org’un aktardığına göre, işçiler grevin 20. gününde, 27 Ağustos’ta Pinjarra, Kwinana, Wagerup, Huntley ve Willowdale’deki Alcoa tesislerinin önünde toplandılar.

Avustralya Sendikalar Konseyi ACTU sekreteri Sally McManus, Kwinana tesisindeki mitinge katılarak desteklerini dile getirdi.

McManus kalabalığa şöyle seslendi: “sözleşmede zorla işten çıkarmaların yapılmayacağına dair bir maddenin olması çok önemlidir. Onu korumak için elinizden geleni yapmanız gerekir. Başka yolu yok. Diz çökerek yaşamaktansa ayakta ölmek yeğdir!”

Patronlar kuralsız çalışmayı dayatıyor

20 aydır sürdürülen görüşmelerden sonuç çıkmaması ve Alcoa patronlarının, kendi isteklerini işçilere dayatmak için müzakareleri sonlandırması üzerine işçiler bu ayın başlarında harekete geçtiler.

Sendikanın bildirdiğine göre, esnek ve kuralsız çalışmayı işçilere dayatan Alcoa yönetimi sunduğu teklifte toplam işgücünü kastederek “Fazlalık var” diyor ve sözleşme müzakerelerinde işçinin söz söyleme hakkının gaspını içeren ifadeler kullanıyor. Grevciler bu nedenle toplu sözleşme haklarına sahip çıkarak “İş güvencesi” talep ediyor.

Avustralya İşçi Sendikası AWU’da örgütlenmiş grevciler, Alcoa’ya ait Kwinana, Pinjarra ve Wagerup alüminyum işleme tesisleri, Huntley ve Willowdale boksit madenlerinde çalışan işçiler.

İşten atmaların yaşanmaması, taşeronlaştırmaya gidilmemesi konularında güvence isteyen grevci işçiler 22 Ağustos’ta eyalet parlamentosu önünde kitlesel bir gösteri yaptılar.

Alcoa, ABD merkezli çok uluslu bir alüminyum tekeli.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close