DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Avustralya’da hükümet grevi yasaklattı

Sydney’de toplu taşıma alanında yapılması planlanan 24 saatlik grev yasaklandı

HABER MERKEZİ– Avustralya’nın mega kenti Sydney’de tren, tranvay, otobüs hatlarında dün yapıması planlanan 24 saatlik grev, hükümetin isteğiyle “Adalet Komisyonu” tarafından “askıya alındı” daha doğrusu yasaklandı!

Karara göre “Altı hafta boyunca yasal olarak grev yapılamayacak”. Gerekçe tanıdık. Adalet Komisyonu başkan yardımcısı Jonathan Hamberger “Sydney’deki demiryolu işçilerinin ekonomiye yönelik tehdit nedeniyle korunma amaçlı greve gidemeyeceğine” karar verildiğini duyurdu.

Sendika ise kararı protesto ettiklerini açıkladı.

Uzun süredir yapılan TİS görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı raylı ulaşım alanında grevin gündeme gelmesi, hükümeti olduğu kadar aslında -grev kararı almak zorunda kalan- sendikayı da ürkütmüştü.

Zira işçilerin biriken tepkisiyle gündeme gelen grev sadece ücretlerdeki artış sorunuyla sınırlı bir içerikte değil. Bastırılmış ücretler önemli olmakla birlikte, özelleştirmeler ve işten çıkarmalarla artan iş yükü, çalışma koşullarının ağırlaşması da işçileri öfkelendirmiş durumda. Ki bu saldırılar sınıfın bütününü etkileyen kapsamda gelişiyor.

Bu nedenle tren, tramvay, otobüs işçilerinin örgütlü olduğu sendika RTBU, grev ilanını yapmak zorunda kaldı ama bir taraftan da hükümetle görüşmeleri sürdürerek grevsiz bir “çözüm” bulma arayışında.

İşçiler ise birikmiş öfkeleriyle greve çıkmak istiyorlar. Hükümetin ve yüklenici şirketin ücretlerdeki yıllık artışı yüzde 2,5 sınırında bastırma tutumuna karşı yüzde 6’lık bir artışta ısrar edilmesini ve iş yükünü artıran koşullarda değişikliklere gidilip vardiyalarda yeni düzenlemeler yapılmasını istiyorlar.

Örneğin, vardiyalar arasında 12 saatten bile az dinlenme sürelerinin olması işçileri bezdirmiş durumda.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close