DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

Avustralya’da kreşlerde grev

320 kreşin tümden kapatıldığı greve binlerce eğitimci kadın katılıyor

HABER MERKEZİ- Avustralya’da kreşlerde çalışan kadın eğitimciler “eşit ücret” talebi ekseninde ücretlere en az yüzde 30 oranında artış yapılması için greve çıktı.

320 kreşin tümden kapatıldığı greve binlerce eğitim emekçisi katılıyor. Tümden kapatılmayan diğer kreşlerdeki çalışanlar ise, ülke çapında öğle saatlerinde yapılacak protesto gösterilerine katılacaklar.

En az 7 bin eğitim emekçisinin aktif olarak katılması beklenen grev “Çalışma Komisyonu”nun ücret eşitliğinin sağlanması konusunda gerekli uygulamalara geçiş yapmamakta direnmesinin sonucu olarak sendika tarafından örgütlendi.Sydney Morning Herald gazetesinin

aktardığına göre, sendikanın yaptığı açıklamada ”Eğitim emekçisi kadınların taşıdıkları muazzam sorumluluk karşısında onlara verilen 21 dolar saat ücreti yetersizdir. Ve ülkedeki ücret ortalamasının çok altındadır” denildi.

Ülkede, çocukların erken eğitimi aileler ve devlet tarafından finanse ediliyor. Sendika, eğitim harcamalarının aileler tarafından karşılanmaktan ziyade, devletin üstlendiği kısmın artırılması gerektiğini savunuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close