DÜNYAManşet

Avustralyalılardan göçmenlerle dayanışma: Onları buraya getirin!

Önceki gün gecenin sabaha döndüğü saatlerde Manus Adası’ndaki göçmen kampına yapılan polis saldırısı Melbourn’da protesto edildi

HABER MERKEZİ– Avustralya’nın Melbourn kentinde yerel zamana göre akşam saatlerinde Papua Yeni Gine polisinin Manus Adası’ndaki göçmenlerin kaldıkları kamptan zorla alınıp başka yerlere sevkedilmesi kitlesel bir yürüyüşle protesto edildi.

Binlerce antifaşist ve göçmen dostunun katıldığı eylemde zaman zaman gerilimli anlar yaşandı. Bir faşistin mikrofonu gasp edip göçmenlere küfürler savurma girişimi anında engellendi ve faşist anladığı dilden yanıtlandı.

manus protesto 1

manus protesto 2

Çıkan arbedeyi fırsat bilen polis kitlenin yürümesine engel olmaya çalıştı. Biber gazı kullanarak protestocuları geriletmek istedi. Ama başaramadı. Barikata yüklenen kitleye polis bir noktadan sonra izin vermek zorunda kaldı.

manus protesto 3

Manus Adası’ında yaşananların birinci dereceden sorumlularından biri olan Avustralya devletine karşı öfkeli olan protestocular “göçmenleri buraya getirin!” “göçmenlere özgürlük!” şeklinde sloganlar attılar.

Avustralya hükümeti, uyguladığı sıkı “sınır koruma programları” çerçevesinde ülkeye gelen göçmenleri yakalayarak deniz aşırı ülkelere kurduğu gözaltı merkezlerinde tutuyor. Manus Adası’ndaki kamp da bunlardan biriydi. Yetmiyormuş gibi göçmenler buradan da zorla alınarak başka yerlere dağıtıldılar.

Kampa saldırı haberi alınır alınmaz Avustralya’nın çeşitli kentlerinde dün de protesto eylemleri yapılmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close