İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Avusturya’da on binler hükümeti protesto etti

Viyana’da hükümetin göçmen karşıtı politikaları ve ’12 saatlik iş günü yasası’ protesto edildi

HABER MERKEZİ– Avusturya’da hükümetin göçmen karşıtı politikaları ve ’12 saatlik iş günü yasası’ protesto edildi.

Viyana’daki Westbahnhof tren garı önünde toplanan on binlerce protestocu, “Hükümet bu ülke için utanç”, “Aşırı sağcı hükümete hayır” ve “Nazilere hayır” yazılı pankartlar açtı.

Mitingte yapılan konuşmalarda, hükümetin bir yıl içerisinde „toplumu kutuplaştırıcı yasaları hayata geçirdiği, zenginlerin yanında yer alarak işçi sınıfı ve gelir düzeyi düşük vatandaşların sosyal haklarını kısıtladığı“ vurgulandı.

„Büyük ailelere yapılan sosyal yardımlarda yapılan kesintilerin“ protesto edildiği eylemde, göçmen karşıtı bu uygulamanın „aynı zamanda Avusturyalı aileleri de etkileyeceğine“ dikkat çekildi.

Öte yandan eylemde, Haziran ayı sonunda, toplumsal muhafelete rağmen parlamentoda onaylanan „12 Saat Yasası“ bir kez daha protesto edildi.

ÖVP-FPO koalisyon hükümeti çalışma yasası kapsamında programında bulundurduğu günlük 12 Saat günlük, haftalık 60 saat çalışma uygulamasını iş yasası görüşmelerinde parlamnetoya sunmuştu. Parlamento`da muhalefetin red oylarına rağmen çoğunluk oylarıyla onaylanan yasa, parlamento dışı muhalefetin ve çeşitli sendikal çevrelerin tepkisine neden olmuştu.

Patronlar örgütünün 2014`den beri açıktan yasallaşmasını talep ettiği „12 Saat Yasası“ daha önce de SPÖ-ÖVP hükümeti tarafından yasallaştırılmaya çalışılmış ancak sendikalar başta olmak üzere toplumun bir çok kesimi tarafından tepki ile karşılanmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close