DÜNYAGENÇLİKManşet

Bangladeş: Öğrencilerin isyanı sonuç verdi

Hükümet, öğrencilerin protestolarına neden olan ‘ayrımcı kota uygulamasını kaldıracağını’ açıkladı

HABER MERKEZİ– Bangladeş’te hükümet, öğrencileri ayağa kaldıran “ayrımcı kota uygulamasını kaldıracağını” açıkladı.

Bu uygulama, ülke genelinde günlerdir öğrencilerin sokaklara çıkarak protesto eylemleri düzenlemesine yol açmıştı.

8 Nisan akşamı Başkent Dakka Üniversitesinde başlayan protestolarda şiddetli çatışmalar yaşanmış, 100’den fazla öğrenci yaralanmıştı. Öğrenciler, rektör yardımcısının kampüs içindeki evini basmış, rektör yardımcısı ailesiyle birlikte kaçmıştı.

bangaldeş öğrenci isyanıbangaldeş öğrenci isyanı

Öğrenciler hükümetin eğitimde kamu fonksiyonlarına kota koymasını protesto diyor. Bu eylemler, on yıldır iktidarda olan Başbakan Şehy Hasina dönemindeki en büyük protestolardan biri.

Eylemler, hükümetin kamu alanındaki iş birimlerinin yarısını 1971 bağımsızlık savaşında yer alanların aileleri ve dezavantajlı azınlıklara ayırma kararı ardından gelişti. Bu karar çok sayıda diplomalı öğrencinin işsiz kalmasına neden oluyor.

Dakka üniversitesinde öğrencilerin başlattığı eylem, ülkedeki diğer üniversitelere de yayıldı. Binlerce öğrenci dersleri boykot etti. Organizatörler, eylemlere onbinlerce kişinin katıldığını söylüyor.

„Bağımsızlık savaşı“nda hayatını kaybedenlerden birinin kızı olan Şeyh Hasina Vecid, kota kararının gözden geçirilmesi talebini reddetmişti.

Ndtv.com’un bildirdiğine göre, hükümetin „kotanın kaldırılacağını“ açıklamış olmasına karşın öğrenciler „zaferin garantiye alınması için“ protestolara devam ediyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close