DÜNYAGENÇLİK

Barselona: Binlerce öğrenci üniversiteyi işgal etti

Barselona’da öğle saatlerinde binlerce öğrenci sloganlar atarak Barcelona Üniversitesi’ni işgal etti.

barcelona işgal1

HABER MERKEZİ– Çarşamba günü İspanyol polisinin Katalan hükümet binalarına yaptığı baskınla Ekonomi Bakan Yardımcısı Jose Maria Jove dahil olmak üzere 12 kişiyi gözaltına almasının ardından Barselona’da başlayan protestolar devam ediyor

Barselona’da öğle saatlerinde çok sayıda öğrenci sloganlar atarak Barcelona Üniversitesi’ni işgal etti.

İçeride öğrenciler bir yandan referandum ve Katalonya’yla ilgili sloganlar atarken birkaç gün önce tutuklanan 14 Katalan politikacının da serbest bırakılmasını istiyor.

barcelona işgal2

barcelona işgal3

İspanya hükümeti Katalonya özerk yönetiminin 1 Ekim’de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumunu “yasa dışı” ilan etmişti. Ve saldırıya geçmişti.

Katalonya özerk yönetiminin lider Carles Puigdemont ise bir video mesajı yayınlayarak bağımsızlık referandumunun tüm yasal engellere ve polis operasyonlarına karşın 1 Ekim’de yapılacağını söyledi.

Öte yandan, Madrid hükümetinin baskılarına yönelik halkın tepkisine liman işçileri de katıldı. Madrid yönetiminin gönderdiği askeri polisleri taşıyan gemiler Katalan limanlarına alınmadı.

Barselona Liman İşçileri sendikasının açıklamasında işçilerin İspanyol polislerini taşıyan gemilere hizmet vermeyeceği belirtildi. Kararın “yurttaş haklarını savunma” adına alındığı belirtilirken Tarragona’daki liman işçilerinin de eyleme katıldığı bildirildi.

Merkezi hükümetin 16 bin polisi Katalan limanlarına sevk ettiği açıklanmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close