DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Belçika: Onbinler ’emeklilik reformu’na karşı yürüdü

Brüksel’de emeklilik yaşını 67’ye yükselten “reformlar” protesto edildi

HABER MERKEZİ– Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaklaşık 25 bin kişi hükümetin dayattığı “emeklilik reformu”na karşı protesto düzenledi.

brakes protest 1

brakes protest 2
Çeşitli işçi sendikalarının çağrısı üzerine Brüksel merkezinde bulunan Kuzey Tren Garı önünde dün sabah saatlerinde 25 bin civarında kişi buluştu.
Protestocular, buradan birkaç kilometre mesafedeki Midi Tren İstasyonuna kadar yürüdü.

brakes protest 3

brüksel protest 1
Yaklaşık 3 saat devam eden protesto yürüyüşünde, Belçika’daki hükümete “emeklilik şartlarının düzeltilmesi” çağrısında bulunuldu.
Ülkenin büyük işçi sendikaları yapılan protestoyla ilgili ortak bir bildiri yayınladı.
Bildiride, hükümetin “kemer sıkma tedbirleri doğrultusunda emeklilik siteminde uygulamaya koyduğu kesintiler ve değişiklikler” eleştirildi.
Hastalık izin günleri ve işsiz kalınan dönemlerin emekli ikramiyelerinin ve maaşlarının hesaplanma sistemine dahil edilmesi gerektiğine dikkat çekilen bildiride, Belçika’da emekli maaşlarının asgari bin 500 avro seviyesinde olması istendi.

brüksel protest 2
Belçika’da emeklilik yaşının kademeli olarak 2030 yılına kadar 67’ye yükseltilmesi uygulamasının 65 yaşa geri çekilmesi talep edilen bildiride, ülkede ağır iş kollarının yeniden belirlenmesi ve bu alanlarda çalışanların daha erken emekli olabilmeleri gerektiği belirtildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close