İŞÇİ SINIFI

Belediyeye sendika girecek!

Alınteri okurları taşerona karşı mücadele eden Konak Belediyesi taşeron işçilerini ziyaret ettiler

Belediyeye sendika girecek!

Saat 17:00’de Basmane Meydanı‘nda toplanan Alınteri okurları, Konak Belediyesi önüne yürüyüş yaptılar. Yürüyüş sırasında sık sık “Taşeron işçisi köle değildir!”,” Taşeron işçisi yalnız değildir!”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır!”, “Zafer direnen emekçinin olacak!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganları atıldı.

Coşkulu ve gür bir şekilde attığımız sloganlarla işçilerin yanına gittiğimizde işçiler aynı coşkuyla sloganlarımıza katıldılar.

Sloganların ardından işçiler bizleri sevinçle karşılayıp “Hoşgeldiniz” diyorlar. Karşılıklı selamlaşmadan sonra işçilerle sohbet etmeye başladık. Bu esnada direniş komitesinden Selçuk direniş alandaki işçi arkadaşlarına hitaben açıklama yaptı:

Arkadaşlar az önce Hüseyin Alataş‘la (Temizlik İşleri Müdürü) ile bir görüşme yaptık; ‘Burayı bırakın (Direniş alanını) gelin taşeronda çalışın; başkanımız (Hakan Tartan) sizlere söz veriyor koşullarınızı düzelteceğiz’ dediler. Arkadaşlar, bize daha önce de söz verdiler bir değil 20 kere; üstelik burayı bırakmak istiyor muyuz (Hep bir ağızdan hayır sesleri yükseliyor), sendikasız çalışmak istiyor muyuz (Hep bir ağızdan hayır)“. Patronun bu teklifine karşı en güzel cevap yine işçilerden geldi: “Sendika hakkımız söke söke alırız!

Komiteyle yaptığımız görüşmede: Sürekli onlarla birlikte, geceli gündüzlü birlikte, daima yanlarında olacağımızı söylüyoruz.

Sohbete kaldığımız yerden devam ediyoruz… Kimimiz sohbet ederken kimimiz de röportaj yapıyoruz.

Sloganlarla girdiğimiz direniş alanından yine sloganlarla ayrılıyoruz.

Alınteri: Sizi tanıyabilir miyiz?
Z: Zülfikar KAYGISIZ
Alınteri: Peki ne kadar süredir çalışıyorsunuz?
Z: 7 aydır Konak Belediyesi’nde çalışıyorum.
Alınteri: İşten atılma sebebiniz nedir?
Z: İşten atıldık mı bilmiyorum ama, biz sendikalı olmak istiyoruz. Taşeronla çalışmak istemiyoruz. Dün başkanın karşısına çıktık “Sizi buraya halk getirdi” dedik, o da “Buraya sizin oylarınızla gelmedim” dedi. Arkasından da “Bu kadar paraya çalışırsanız çalışın, yoksa gidin” dedi. Biz de “Buraya emeğimiz, çoluk çocuğumuz için eylem yapıyoruz” dedik. İnşallah sendika girecek.
Alınteri: Direnişinizin kaçıncı günündesiniz?
Z: Bugün daha üçüncü gün
Alınteri: Sendika dışında başka talepleriniz var mı; kadrolu olma onların aldığı hakları alma gibi?..
Z: Sendikalı olduğumuzda gıda yardımı, pasomuz olacak. Şu anda otobüse bindiğimizde ücretli biniyoruz.
Alınteri: Aldığınız ücret ne kadar?
Z: 700 lira alıyoruz burada. Yol, yemek ve kira derken bize hiçbir şey kalmıyor.
Alınteri: Kadrolu olan arkadaşlarınız var mı onlar destek veriyor mu size?
Z: Evet destek veriyorlar.
Alınteri: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Z: Sendika istiyoruz.
Alınteri: Teşekkür ediyoruz.
Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close