DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Bochum: Çelik fabrikasında muhtemel işçi kıyımı protesto edildi

Yaklaşık 2 bin işçinin işten atılması tehlikesini doğuran ThyssenKrupp ile Tata’nın birleşmesi protesto edildi

bochum protesto

HABER MERKEZİ– Alman demirçelik tekeli ThyssenKrupp’un, sektörün büyük şirketlerinden Hindistanlı Tata ile çelik dalını birleştirmesi, Bochum’da geniş katılımlı bir miting ile protesto edildi.

Ruhr Bölgesi’nin birçok kentinden 7 bin çelik işçisinin katıldığı mitingte federal ve eyalet milletvekilleri, yerel politikacılar ile sendika temsilcileri de yer aldı. İşçiler, sloganlar ve pankartlarla fabrika kapatmama güvencesi talep etti.

Zira emperyalist tekellerin attığı bu tür “birleşme” adımları, üretimin bazı parçalarının (ya da hepten) görece ucuz olan işgücünün olduğu ülkeye kaydırılması ve çok sayıda işçinin birdenbire kapının önüne konulması uygulamasını beraberinde getiriyor.

Çelik sektöründeki bu birleşme gerçekleştiğinde Alman tekelinin Bochum’daki fabrikayı kapatması gündeme gelecek. Bu da 2 bin işçinin işten atılması anlamına geliyor.

TyhssenKrupp, Tata ile birleşmesini bu hafta başında açıklamış, buna da gerekçe olarak “kapasite fazlası ile sektörde özellikle Çin kaynaklı sert rekabet koşullarını” göstermişti. ThyssenKrupp’un en büyük demirçelik fabrikası Duisburg’da bulunuyor. Burada 13 bin işçi çalışıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close