DÜNYA

Brezilya: Arazi işgali yapan evsizlere ateş açıldı

Parkı işgal eden MTST aktivistlerine ‘civardaki özel bir mülk alanından ateş edildiği’ bildirildi

brezilya işgal eylemi

HABER MERKEZİ– Brezilya’da MTST öncülüğünde binlerce kişinin işgal edildiği park alanına “civardaki özel bir mülkte ateş edildiği” bildirildi. Telesurtv.net’in aktardığına göre 1 kişi açılan ateş sonucu yaralanıp hastaneye kaldırıldı.

Esas itibarıyla iyi konut talebinde bulunan işsiz ve evsiz insanların işgal eylemi, MZM inşaat şirketine ait 60.000 metrekare büyüklüğündeki açık bir arsa üzerinde gerçekleştiriliyor.

Söz konusu arazide, son 30 yıldır hiçbir faaliyet yapılmadığı halde belediye tahliye kararı aldı. Buna karşın eylemciler direnmekte kararlılar.

Evsiz İşçiler Hareketi (MTST) Sao Bernardo do Campo’da, 2 Eylül’de 500 kişi ile bir parkı işgal etmiş ve işgal eylemine katılanların sayısı 7 bini bulmuştu. MTST ilk işgali başlatırken işgal alanına “Sao Bernardo’nun Korkusuz İnsanları” pankartını asmıştı.

Eylemciler “işgal eylemimiz belediye yönetimini görüşmelere zorlamak için yapıldı ve taleplerimiz karşılanana dek işgali süreceğiz” açıklaması yapmışlardı.

Neoliberal politikalar ‘yoksulluğu’ artırdı

Başkan Michel Temer’in neoliberal politikaları binlerce aileyi yoksulluk sınırının altında yaşamaya zorluyor. MTST’de örgütlenen binlerce aile Sao Paulo’nın kenar bölgelerine yığılmış durumda ve gelirlerine uygun sağlıklı konut talep etmektedirler.

MTST büyük şehirlerin ve kasabaların kenar bölgelerine yığılmış olan, yaşayabilecekleri sağlıklı bir konuttan yoksun olan emekçileri birleştirmek için 1990’ların sonlarında kuruldu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close