DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Brezilya: ‘Emeklilik reformu’na karşı genel grev çağrısı

8 büyük sendika, dayatılan “emeklilik reformu”na karşı bu yılın 3. genel grevini (5 Aralık’ta) gerçekleştireceklerini duyurdular

HABER MERKEZİ– Brezilya’da, ülkenin en büyük sendikası CUT başta olmak üzere UGT, CTB’nin de aralarında olduğu 8 sendikanın çağrısıyla 5 Aralık’tya genel grev yapılacak.

Grev, Michel Temer ve hükümetinin yeni hazırladığı neoliberal “emeklilik reformu”nu Ulusal Kongre’ye sunmayı planladığı tarihten bir gün önce gerçekleştirilecek.

Diğer değişikliklerle birlikte reform, Brezilya’da emeklilik yaşını kadınlar için 62, erkekler için 65’e çıkarıyor ve “sosyal güvenlik”ten yararlanabilmek için 40 yıl boyunca “katkı” ödenmesini, ayrıca, emekli kişinin ölümüyle birlikte emeklilik maaşının yüzde 50 düşürülmesini öngörüyor.

Hükümet daha önce de emeklilik planına ilişkin bir reform taslağını Mayıs ayında Kongre’ye sunmuş ve tasarı alt komisyonda lehte 23 ve aleyhte 14 oyla kabul edilmişti ancak hükümet, gelen tepkilerin yoğunluğu nedeniyle Kongre’den geçiremeyeciğini düşünüp rafa kaldırmıştı. Şimdi benzer reformun bu kez daha da “esnekleştirilerek” gündeme getirildiği ifade ediliyor.

Tasarının Federal Senato’ya taşınmasından önce Temsilciler Meclisi’nde (5 te 3 çoğunlukla) onaylanması gerekiyor.

Brezilyalı emekçiler Temer ve Hükümetinin neoliberal saldırıarına karşı Mayıs ve Haziran aylarında da genel greve çıkmışlardı. Haziran ayındaki greve 35 milyon emekçinin katıldığı bildirilmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close