DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Brezilya halkının önündeki iki seçenek

Sosyal-politik atmosferin gergin olduğu Brezilya’da Temer’in yerine Lula ısıtılıyor.

YAŞANACAK DÜNYA– Brezilya’da sosyal-politik atmsofer gergin. Hükümetin neoliberal politikalarının yanında yapılan yolsuzlukların ayyuka çıkmış olması halkın sabrını taşırmış durumda. ‘Reel ücret’lerin düşürülmesi, emeklilik haklarının budanması gibi ekonomik-sosyal saldırı reformlarının hayata geçirilmesinin biriktirdiği tepkiyi halk her fırsattta eylemlerle, miting ve yürüyüşlerle dile getiriyor.

İktidarda olan Temer hükümetinin yıprandığı koşullarda işçi ve emekçilerin önünde iki seçenek duruyor: Ya azımsanmayacak düzeyde biriktirdiği dinamikleri gerçek bir güce dönüştürerek bağımsız mücadele çizgisinde kendi sınıfsal taleplerinde ısrar etmek ya da Temer’in yerine örneğin burjuva sosyal-liberal bir hükümetin kurulmasıyla yetinmek!

Nitekim Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre 2018’de yapılacak Başkanlık seçimlerinde böyle giderse eski devlet başkanı Lula’nın kazanma ihtimali büyük!

Anketin söylediği

Brezilya İşçi Birliği Merkezi (CUT) tarafından Vox Populi Enstitüsü’ne yaptırılan kamuoyu araştırmasına göre katılımcıların yüzde 97’si başkan Temer’e, adının karıştığı yolsuzluk skandalları ve gerçekleştirilen saldırı reformları nedeniyle karşı çıkıyor. Katılımcıların yüzde 56’sı Temer hükümeti döneminde gelirlerinin düştüğünü söylüyor.

Ankete göre Lula ilk turda rakiplerine karşı yüzde 45, ikinci turda ise yüzde 52 alarak yeniden devlet başkanı olacak. Kuşkusuz anketler toplumsal-siyasal gerçekliği ancak sınırlı düzeyde ve manipülatif sorular içerdiğinden dolayı da yönlendirilmiş sonuçları yansıtırlar.

Gene de bu, işçi sınıfının bağımsız mücadelede ısrar edip kendi taleplerine sahip çıkmadıkça burjuva iktidarın liberaller ve diğer gerici klikler arasında el değiştirecek olması gerçeğini değiştirmiyor. Ve Brezilya’da şu an itibariyle burjuva siyaset alanında Lula’dan başka bir alternatif yok gibidir.

Peki Lula’yı nasıl biliriz?

Brezilya İşçi Partisi Lideri Lula, devlete ait petrol şirketi Petrobras’taki “Lava Jato” (Araba yıkama) adlı yolsuzluk skandalı soruşturması kapsamında Mart 2016’da göz altına alınmış ve savcılık tarafından kara para aklamakla suçlanmış bir burjuva siyasetçidir! Ve mahkemede yargılanmıştır.

Kendisine karşı yükselmiş toplumsal tepkitle birleşik Lula bu süreçten sonra iktidardan düşmüştü.

Lula’dan sonra koltuğa yine Brezilya İşçi Partisi’nden Dilma Rousseff oturmuştu. Ancak daha sonra “Lava Jato” kapsamında yargılanarak 15 yıl ceza alan eski Temsilciler Meclisi başkanı Eduardo Cunha, Rousseff’in “mali bütçede manipülasyon yaptığı” iddiasıyla görevden alma sürecini başlatmıştı.

Böylece Temer’e başkanlık yolu açılmış ve iktidar sosyal-liberallerin elinden ‘sağ’a geçmişti.

Şimdi Brezilya işçi sınıfı eğer izin verirse film başa sarılacak…

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close