DÜNYAKADINManşet

Brezilya: Kadınlar kürtaj yasağına karşı yürüdü

İstisnai durumlarda bile kürtajı yasaklayan girişimi binlerce kadın protesto etti

HABER MERKEZİ– Brezilya’da kürtajı yasağını genişleterek mutlaka yaklaştıran yasa tasarısını protesto etmek için bir çok şehirde kadınlar sokağa çıktı.

kadın protesto 1

kadın protesto 2

Başkent Rio de Janeiro sokaklarında binlerce kadın yürüdü. Eylemciler “Bedenimiz bizimdir!” “Tecavüzcümüzün çocuğunu taşımayacağız!” gibi sloganlar attılar.

Yürüyüş meclisein bulunduğu caddeye ulaşınca polis saldırarak göz yaşartıcı bomba attı. Çatışma kısa sürdü.

Tasarı ne getiriyor?

Brezilya’da kürtaj yasak, ancak “sağlık açısından gerekli görüldüğü durumlarda” ve “tecavüz sonucunda meydana gelen gebeliklerde”, 2012 yılından bu yana da anensefali adı verilen bir beyin anomalisinin belirlendiği vakalarda kürtaja izin veriliyor.

Kıtada ve ülkede geçtiğimiz yıl kürtaj tartışmalarını yeniden başlatan ‘Zika virüsü’nün yol açtığı bir başka beyin anomalisi olan mikrosefali (bebeğin beyninde hasara yol açabiliyor) vakalarında da kürtaja izin verilmesi yönünde Brezilyalı kadınlar mücadeleyi sürdürüyorlarken, Temer hükümeti, kürtaj yasağının istisnasız uygulanmasının önünün açacak bir yasa tasarısını meclis alt komisyonunda onaylattı.

Anayasanın 181. maddesinde öngörülen değişiklikte “fetus oluşumu tespit edilince hayat başlar” diyor. Ve kürtaj yasağının sınırları böylece mutlak’a doğru genişletilmiş oluyor. Yani, hamilelik annenin hayatını tehlikeye attığı zaman ya da tecavüz durumlarında bile “fetus varsa” kürtaj yasağının uygulanmasını beraberinde getiriyor!

Temer hükümeti bu cinliği arkadan dolanarak yapıyor. “Erken doğumlarda annenin haklarını iyileştirmeyi” öne süren bir tasarının içine koyuyor!

Yürülükteki kürtaj yasasında tecavüz veya kadın hayatının tehlikesi dışındaki tüm durumlarda kürtaj yapmak isteyen kadınlar üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Söz konusu tasarı mecliste onaylanarak yasalaştırılırsa bu, istisnaların da ortadan kaldırılmasını beraberinde getirecek.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close