GENÇLİKİŞÇİ SINIFIManşet

Brezilya: Öğretmen ve öğrenciler ülke çapında sokağa çıktı

Öğrenciler ve öğretmenler eğitimdeki bütçe kesintilerini 200’den fazla kentte sokağa çıkarak protesto etti

HABER MERKEZİ– Öğrenci ve öğretmenler, hükümetin temel eğitim ve yükseköğretimdeki bütçe kesintilerini 200’den fazla şehirde protesto etti.

Brezilya Eğitim Bakanlığı Nisan ayında, temel eğitim ve yükseköğretimdeki elektrik, su ve araştırma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gibi zorunlu olmayan harcamalarda kesintiler yağılacağını açıklamıştı.

Çarşamba günü düzenlen gösteriler, aşırı sağcı Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun Ocak ayında iktidara gelmesinden bu yana ulusal çaptaki ilk eylemler oldu.

Büyük kitleler, eğitimin korunması talebinin yanısıra Bolsonaro politikalarını iki temel dayanağı olan “silah taşıma” ve “emeklilik reformunu” da protesto etti

27 eyalette 200’den fazla kentte düzenlenen eylemler kapsamında, yüzlerce kamu ve özel kurumda eğitim durdu.

Kuzeydeki Belem, merkezdeki Brasilia, güney doğudaki Sao Paulo, kuzey doğudaki Salvador, güneydeki Curitiba, güney doğudaki Belo Horizonte ve Rio’da yüzbinler alanlara çıktı.

Hükümetin federal üniversitelerin bütçesinden yüzde 30 kesinti yapmasına karşı sendikaların çağrısı üzerinde eylemler gerçekleştirildi.

Bolsonaro, eylemcilere hakaretle yanıt verdi. Irkçı ve kadın düşmanı politikaları ile tanınan Bolsonaro, “Brezilya’da üniversitelerin merkezini oluşturan azınlık bir uzman tarafından manipüle edilen yararlı bir kaç aptal” dedi.

brezilya öğrenci protestosu

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close