DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Brezilya: Ulaşım zammı protestosu

Sao Paulo kentinde, hükümetin açıkladığı ulaşım zammı protesto edildi

HABER MERKEZİ– Brezilya’da hükümetinin ulaşıma yaptığı zam günlerdir protesto ediliyor. Sao Paulo kentinde kitlesel bir gösteriyle gençler ve emekçiler tepkilerini dile getirdiler.

Yağmurlu havaya rağmen binlerce kişi belediye tiyatrosunun önünde toplandılar. Eylemciler metro ve otobüs biletlerinin ortalama 4 Brezilya realine (1,5 dolar) yükseltilmesine tepki gösterdiler.

brezilya ulaşım zammı protestoları

Avispa.org’un aktardığına göre “Passe Livre” (Ücretsiz ulaşım) hareketinden bir aktivist “Fiyat artmaya devam ediyor ve giderek artan sayıda insan ulaşımdan dışlıyor. Dolayısıyla kentin eteklerinde yaşayan emekçi insanlar sadece işe gitmek üzere ulaşım hatlarını kullanmak durumunda kalıyorlar. Kendileri için şehirde ya da şehir dışında dolaşmaları mümkün değil. Bu bir çeşit ‘sosyal kontrol’ aracı işlevi görüyor. İş ile ev hattı dışında adeta sınır çekiliyor. Satın alma gücüyle çekilmiş bir sınır. İnsanlar iş dışında başka yerlere seyahat etmesinler, bir etkinliğe ya da sosyal-politik aktiviteye katılmasınlar! İstenen bu!” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close