GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Brezilya’da genel grev: 14 Haziran’da kapitalist hayat duracak

Bolsonaro ve hükümetinin ’emeklilik reformu’ ve diğer neoliberal saldırıları protesto edilecek

HABER MERKEZİ– Brezilya’da Bolsonaro ve hükümetinin değişik biçimlerde defalarca gündeme getirdiği „emeklilik reformu“na ve diğer neoliberal saldırılara karşı yarın (14 Haziran) ülkede kapitalist hayat durdurulacak.

İçlerinde öğretmenler, toplu taşıma işçileri ve postane memurlarının da bulunduğu 10 merkez sendikanın çağrısıyla organize edilen genel grevin, kitlesellik ve sokak gösterileri açısından, „emeklilik reformu“na karşı Nisan 2017’de düzenlenen (ve son 20 yılın en büyük eylemi olarak nitelendirilen) genel grevi aşacağı bekleniyor.

„Riotimesonline“da yer alan habere göre, otobüs, demiryolu ve metro hatlarında çalışan emekçilerin de katılacakları genel grevde, öğretmenler, akademisyenler ve öğrenciler de aktif olarak yer alacaklar.

Brezilya Eğitim Bakanlığının Nisan ayında açıkladığı, temel eğitim ve yükseköğretimdeki elektrik, su ve araştırma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gibi zorunlu olmayan harcamalardaki kesintiler, geçtiğimiz haftalarda, eğitim emekçileri ve öğrenciler tarafından ülkenin bütün eyaletlerinde defalarca protesto edilmişti.

Bolsonaro ve hükümetinin „üniversiteleri sol ve liberal görüşlülerden temizlemek istediğini“ belirten eğitim sendikaları, 14 Haziran genel grevine aktif katılım çağrısı yapmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close