DÜNYAManşetVideo

Brezilya’da yerli halklar soykırım tehlikesine karşı mücadelede

Yerli halk örgütleri Bolsonaro ve iktidarının kendi bölgelerine tehdit olarak gördükleri politikalarına karşı sokağa çıktı ve enternasyonal destek çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ– Brezilya’da yerli halk örgütleri, iktidara gelen faşist Bolsonaro ve hükümetinin, kendi bölgelerine tehdit olarak gördükleri politikalarına karşı sokağa çıktı ve enternasyonal destek çağrısı yaptı.

Brezilya’nın dört bir yanından birçok yerli halk örgütü, dün (Perşembe günü) ırkçı Başkan Jair Bolsonaro’nun topraklarını ve yaşam tarzlarını tehdit eden çevre politikalarına karşı protesto gösterileri düzenledi.

Yerli halkların enternasyonal destek çağrıları ise, İsviçre, ABD, İngiltere, Kanada, Portekiz ve İrlanda’daki protestolarda yankısını buldu.

Brezilya’nın kasabalarında, şehirlerinde, köylerinde sokağa çıkan eylemciler, Bolsonaro’nun Ulusal Yerli Fonu FUNAI’nın, yerli halkların yaşadığı bölgelere yönelik ekonomik-rantsal girişimleri önleme konusundaki sorumluluğunu elinden alarak tüm yetkiyi büyük toprak sahibi Tereza Cristina’nın yönetimindeki Tarım Bakanlığı’na devretme kararnamesini protesto etti.

Kararnameye göre, Brezilya’nın yerli halkları ile ilgili meseleler ilgilenen kurumu FUNAİ, yeni kurulacak bir aile, kadın ve insan hakları bakanlığına bağlanacak. Yerlilerin topraklarına dair hak iddiaları ile ilgili konular ise ülkenin tarım sektörü ile derin ilişkileri bulunan tarım bakanlığının sorumluluğunda olacak.

Protestolar, yerli halkları savunmayı amaçlayan “Yerli Kanı: Bir damla daha akıtılmasına hayır!” adlı bir kampanyanın parçası olarak düzenleniyor.

Protestolara dair yapılan basın açıklamasında, ülke çapındaki seferberliğin “Anayasa’da öngörülen hakların korunmasının, şiddete karşı mücadele edilmesinin ve yeni hükümetin yaptığı değişikliklerin geri çekilmesinin” talep edildiği belirtildi.

Açıklamada “Onların [toprak sahiplerinin] yerli halkların en büyük düşmanları olduğunu biliyoruz. Bu kampanyayla, toprak sınırlarına yönelik saldırılarla yerli kan banyosu yapılmasını durdurmaya çalışıyoruz.” denildi.

“Survival International” organizasyonu, yeni iktidarla birlikte “Anayasada belirtilen yerli haklarını ihlal eden büyük çiftlik ve tomruk şirketlerinin yerli halkların yaşadığı bölgelere yönelik işgaller yaptığını” belittti.

Survival International’ın direktörü Stephen Corry, “500 yıl boyunca soykırım ve katliamlara maruz kaldıktan sonra Brezilya’nın yerli halkları, Bolsonaro’dan korkmayacak!” şeklinde konuştu.

Survival International ayrıca, toprak sahiplerinin ve paralı askerlerin yerli halklara yönelik saldırılarının Bolsonaro’nun ırkçı söylem ve politikaları nedeniyle artmasını kınayarak Bolsonaro iktidarının “Yerli halklar, tomruk ve madencilik faaliyetlerine izin vermeli, kapitalist sisteme entegre olmalı.” yaklaşımıyla saldırgan bir tutum içinde olduğunu vurguladı.

Eylemlerde yapılan konuşmalarda yerli halklara yönelik düşmanca politikaların soykırıma dönüştürülmesine izin verilmeyeceğinin altı çizilerek “Bu olmayacak çünkü yerli halklar hiç olmadığı kadar birleşmiş durumdalar” denildi.

Irkçı faşist Bolsonaro Amazon bölgesindeki doğal koruma alanlarının işletmeye açılacağını ve yerli halkın haklarının daraltılacağını duyurmuştu.

Bolsonaro, seçim kampanyası boyunca tartışma yaratan birçok ifadesi arasında, yerli topraklarını ranta açmayı, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) gibi çevreci sivil toplum örgütlerini yasaklamayı, Brezilya’nın çevre bakanlığını tarım bakanlığı denetimine vermeyi ve Amazon’u imara açılmaktan koruyan yasalarda esnekliğe gidileceğini söylemişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close