DÜNYAKADINManşet

Brezilyalı kadınlar: Erkek ‘Kabine’ bizler hakkında karar alamaz!

Kadınlar kürtaj yasağının istisnasız uygulanması girişimine karşı sokağa çıkacak

HABER MERKEZİ- Brezilya’da kürtaj yasak, ancak “sağlık açısından gerekli görüldüğü durumlarda” ve “tecavüz sonucunda meydana gelen gebeliklerde”, 2012 yılından bu yana da anensefali adı verilen bir beyin anomalisinin belirlendiği vakalarda kürtaja izin veriliyor.

Kıtada ve ülkede geçtiğimiz yıl kürtaj tartışmalarını yeniden başlatan ‘Zika virüsü’nün yol açtığı bir başka beyin anomalisi olan mikrosefali (bebeğin beyninde hasara yol açabiliyor) vakalarında da kürtaja izin verilmesi yönünde Brezilyalı kadınlar mücadeleyi sürdürüyorlarken, Temer hükümeti, kürtaj yasağının istisnasız uygulanmasının önünün açacak bir yasa tasarısını meclis alt komisyonunda onaylattı.

Anayasanın 181. maddesinde öngörülen değişiklikte “fetus oluşumu tespit edilince hayat başlar” diyor. Ve kürtaj yasağının sınırları böylece mutlak’a doğru genişletilmiş oluyor. Yani, hamilelik annenin hayatını tehlikeye attığı zaman ya da tecavüz durumlarında bile “fetus varsa” kürtaj yasağının uygulanmasını beraberinde getiriyor!

Temer hükümeti bu cinliği arkadan dolanarak yapıyor. “Erken doğumlarda annenin haklarını iyileştirmeyi” öne süren bir tasarının içine koyuyor!

Yürülükteki kürtaj yasasında tecavüz veya kadın hayatının tehlikesi dışındaki tüm durumlarda kürtaj yapmak isteyen kadınlar üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Söz konusu tasarı mecliste onaylanarak yasalaştırılırsa bu, istisnaların da ortadan kaldırılmasını beraberinde getirecek.

Brezilyalı kadınlar, bu nedenle, önümüzdeki hafta tüm ülkede sokağa çıkmaya hazırlanıyorlar.

Bu durumun ve kürtaja dair getirilen her türden yasakların daha ziyade emekçi kadınları etkilediğini ise söylemeye gerek yok! Parası olan kadınlar (ki ‘yasa dışı’ kürtaj yaptırmak binlerce dolara mal oluyor) “istenmeyen hamilelik” durumlarında sorunu rahatça çözebiliyorlar!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close