DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Büyük grev dalgası

Yunanistan işçi sınıfı genel grev eylemiyle hayatı adeta durdurdu.

HABER MERKEZİ– Yunanistan bugün SYRIZA-ANEL koalisyon hükümeti iktidara geldiğinden beri en büyük grev dalgası ile sarsılıyor.

Hükümetin parlamentodan geçirmeye çalıştığı yeni „kemer sıkma anlaşması“ nedeniyle Yunanistan’ın birçok kentinde insanlar sokaklara döküldü. 24 saatlik grev ülkede hayatı tam anlamıyla felç etti.

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonu (GSEE) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliğinin (PAME) çağrısıyla gerçekleştirilen greve kamu ve özel sektörde çalışan işçi ve emekçilerin yanı sıra serbest meslek grupları da katıldı.

Başta hava ve deniz ulaşımı olmak üzere birçok alanda hayat durma noktasına geldi. Başkent Atina’da şehir içi otobüs, troleybüs, tramvay ve metro çalışanlarının iş bırakması toplu taşımada büyük aksaklıklara yol açtı.

Genel grev dolayısıyla gemiler limanlarda bağlı kalırken iç ve dış hatlarda çok sayıda uçak seferi iptal edildi. Grev süresince devlet dairelerindeki hizmetlerde aksamalar yaşanırken, mahkemelerde duruşmalar ertelendi, tiyatro gösterileri iptal edildi. Üreticiler ile pazarcıların da grevde yer alması nedeniyle tüm ülkede bugün halk pazarları kurulmadı. Hastanelerin ise sadece acil servisleri hizmet veriyor.

Atina’da şehir merkezindeki birçok cadde trafiğe kapatılırken, ülkenin ikinci büyük kenti Selanik ve bazı büyük kentlerde de benzer gösteriler yapıldı.

Sendikaların, yeni anlaşmanın parlamentoda oylanacağı yarın akşam saatlerinde de Sintagma Meydanı’nda toplu gösteri düzenleyeceği açıklandı.

Öte yandan Yunan Denizciler Federasyonu’nun (PNO), grevi 48 daha uzatma kararı alması nedeniyle, Yunan adaları ve anakara arasında deniz seferleri Cuma akşamına kadar yapılamayacak.

Parlamentoda görüşülmeye devam eden ve Perşembe günü oylanması beklenen yeni ekonomik saldırı paketi; 2019’dan itibaren emeklilik maaşlarının azaltılmasını, kamuda işten çıkarmaları ve 2020’den itibaren vergilere yeni artışlar getirilmesini öngörüyor.

Yunanistan hükümeti Mayıs ayı içerisinde AB’li emperyalistlerin, yeni krediler karşılığında „harcama kesintileri yapma“ konusundaki dayatmalarına boyun eğmiş ve uzlaşmıştı.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close