DÜNYAManşet

Cezayir ve Sudan’da halk sokağı terketmiyor

Sudan ve Cezayir’de halk isyanını bastırmak için devreye sokulan ‘geçici’ ve ‘darbeci’ yönetimleri halk kabul etmiyor

HABER MERKEZİ– Cezayir ve Sudan’da onlarca yıllık diktatörler halk isyanlarıyla devrilirken, devreye sokulan darbeci ve geçici yönetimler sokak hareketini bastırmaya yetmiyor.

Cezayir’de Abdulaziz Buteflika’nın istifasından sonra göreve gelen geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih’in 4 Temmuz’da cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağını açıklamasına rağmen gösteriler sekizinci cumasında binlerin katılımıyla devam etti.

Öğle saatlerinden itibaren başkentin çeşitli meydanlarında toplanan Cezayirliler, gösterilerin sembolü haline gelen Merkez Postane Binası önündeki meydana doğru yürümeye başladı.

Reform taleplerini içeren pankartlar taşıyan göstericiler, devletin üst kademelerindeki Buteflika müttefiklerinin temizlenmesi çağrısı yapıyor.

Cezayir’de 20 yıldır yönetimin başında bulunan Buteflika, cumhurbaşkanlığına karşı yaklaşık 1,5 aydır süren protestolar sonucu 2 Nisan’da istifa etmişti.

Sudanlılar: „Devrim yeni başlıyor“

Sudan’da, aylar önce ekmek zammına isyan olarak başlayan ve rejimin değişmesi talebiyle kitleselleşerek devam eden halk ayaklanmasını ordu darbesiyle bastırma denemesi de boşa çıktı. Perşembe günü yönetime el koyarak iki yıllık geçici askeri yönetim ile sokağa çıkma yasağı ilan eden orduya tepki gösteren yüz binlerce Sudanlı sokakları terk etmedi. Sudanlıların ve halk ayaklanmasının öncülüğünü yapan Sudan Meslek Odaları Birliği ve Özgürlük ve Değişim Deklarasyonunun temel talebi “sivil geçiş hükümeti” kurulması ve bu olana kadar sokakları terk etmeyeceklerini haykırıyorlar.

Perşembe günü 30 yıllık Diktatör Ömer Beşir’in görevi bıraktığı açıklamasını sevinçle kutlayanlar ardından yaşananlar nedeniyle şimdi ordu darbesinin Beşir ile birlikte ve ayaklanmayı sona erdirerek rejimi sürdürmek için planlandığı tartışması yapıyorlar.

Cuma sabahını başkentteki genelkurmay karargahı başta olmak üzere ana caddelerle gece boyunca “Devrim” sloganı atarak karşılayan binlerce Sudanlı, Eski Savunma Bakanı olan ve kendini Askeri Geçiş Konseyi Başkanı ilan eden Avad Bin Avf ve Ömer Beşir rejimine ait isimlerin istifası talebini dile getiriyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close