DÜNYAManşet

Lübnan’da isyan, kaldığı yerden..

Cumhurbaşkanının yaptığı saldırgan açıklama üzerine halk kalabalıklar halinde tekrar sokağa döküldü, açılan ateş sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ– Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın televizyona çıkarak yaptığı saldırgan açıklama üzerine halk kalabalıklar halinde tekrar sokağa döküldü. Beyrut’un güneyinde yol kapama eylemine askeri araçtan açılan ateş sonucu bir kişi yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Avn, akşam saatlerinde başkent Beyrut’taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yerel bir televizyon kanalına röportaj verdi. Avn, 17 Ekim’den beri eylemlerini sürdüren protestoculara hitaben, “Sorunların ve taleplerin ne olduğunu anladık. Yapılan hataları düzeltmeye de hazırız ancak davranışlarınızla ülkeyi yıkmayın, harap etmeyin, resmi kurumların çalışmasına engel olmayın. Yolların kapatılması ve eğitimin aksatılması ülkeyi felç ediyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı, bağımsızları kast ederek “Onları nerede bulalım? Ayda mı? Eğer devlet içerisinde onlara (eylemcilere) uyan kimse yoksa, göç etsinler” şeklinde saldırgan bir tepki gösterdi.

Bu açıklamalar halkı daha da öfkelendirdi. 17 Ekim’den bu yana sokaklarda olan eylemciler, Çarşamba sabahından itibaren yollara barikatlar kurdu. Okullar ve bankalar kapalı kaldı. Sosyal ağlarda yapılan çağrılarda, Beyrut yakınındaki Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde eylem yapılması istendi. Öğle saatlerine doğru askeri güçler saraya giden tüm yolları kapattı, büyük tel örgüler çekti.

Başkentin merkezindeki önemli yollar, eylemciler tarafından lastikler yakılarak kapatıldı.

Halk ayaklanması sonucu Başbakan Saad Hariri 29 Ekim’de istifa etmek zorunda kalmıştı. Eylemciler, varolan tüm siyasetçilerin gitmesini bağımsız ve teknokratlardan oluşan bir hükümetin ancak krizi çözebileceğini belirtiyor.

Lübnan’da ekonomik durumdaki kötü gidişat ve hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim’de başlayan protestolar kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayılmıştı.

Eylemlerin 13. gününde Başbakan Saad el-Hariri, 29 Ekim’de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close