DÜNYAManşet

Şili’de halk yine sokaktaydı

Haftalardır süren isyanda binler dün yine sokaklara çıktı

HABER MERKEZİ– Üniversite öğrencilerinin Santiago metrolarında, bilet fiyatlarına yapılan zammı protesto etmek için, ‘turnikeden atlama’ eylemleriyle başlayan ve 14 Ekim’de geniş çaplı protetolara sahne olan Şili’de binler dün yine sokaklardaydı.

Santiago’nun “İtalya Meydanı”nda biraraya gelen halk, “adil bir ekonomi” yönündeki taleplerini bir kez daha haykırdı, parlamentoda yapılan “yeni anayasa” çalışmalarına dair güvensizliklerini dile getirdi.

Şili’de 6 Ekim’de metro ücretlerine yapılan zamma tepki olarak başlayan eylemler çığ gibi büyüyerek hükümetin ve anayasanın değişmesi talebiyle iktidarı hedef aldı. Devlet Başkanı Sebastian Pinera, “halkın ekonomik sorunlarını anlayamadığı için” özür diledi ve ekonomik yardım paketini hayata geçirerek kabinesinden 8 bakanı değiştirdi ancak halkı ikna edemedi ve gösteriler devam etti.

Hükümetin verdiği sözlerin ve uygulamaların yeterli bulmayan Şili halkı protesto gösterilerin sürdürdü ve diktatör Pinochet’nin 1990’da devrilmesinden sonra ülkede ilk kez, doğal afet söz konusu olmamasına rağmen “acil durum” ilan edildi.

Şili’deki Ulusal İnsan Hakları Enstitüsü’nün son raporuna göre, son yılların bu en büyük kitle isyanında, en az 23 kişinin öldü, 2.381 kişinin yaralandı. Bunlar içerisinde 222 kişi ciddi göz yaralanmaları ile karşı karşıya kaldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close