DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Chicago’da ‘oto bakım ve tamir’ işçileri grevde

ABD’nin Chicago bölgesinde 130 otomobil satıcısına çalışan 2 bine yakın araba bakım ve tamircisi greve çıktı.

chicago-oto tamirci grevi1

HABER MERKEZİ– Chicago ve çevresinde yaklaşık 2 bin otomobil bakım ve tamircisi bugün greve çıktı. Süresi dolan iş sözleşmesini yenilemek için taraflar arasında yapılan görüşmelerde uzlaşmaya varılamadı.

İşçiler, sabah saatlerinde ezici çoğunlukla grev lehine oy kullandıktan sonra işi bıraktılar. Chicago bölgesinde 400 civarında otomobil satış bayii var. Grevcilerin, arabalarının bakımını ve tamirini yaptıkları bayii sayısı ise 130. Yani bölgedeki bayiliklerin 3’te 1’i grevden etkilenecek.

Patronlar örgütü Chicago Otomobil Ticaret Birliği ile yapılan görüşmeler Pazartesi geç saatlere kadar devam etti. Ücretlere 3 yıllığına yüzde 5 zam yapılmasını öneren patronların teklifini sendikanın yerel örgütü ‘Local 701’ yeterli görmedi. Zira işçilerin yaşadığı temel sorunlar çözülmüş değil.

Sorunun esasını öngörülen haftalık 40 saat çalışma ücreti garantisi olmasına karşılık, günlük yapılan tekil işlerin patronların belirlediği sürelerde bitirilemeyip süreyi aşmasına rağmen çalışılan bu fazla-zamanlar için ödeme yapılmaması oluşturuyor. Tabii bu sorun burada durup kalmıyor. Patronun “işlerin şu sürelerde bitirilmesini“ dayatmasıyla -ücretlendirilmeyen!- uzayan çalışma saatleri emeğin yoğunlaştırılmış sömürüsüne yol açtığı için hem işçinin bünyesi hasar görüyor hem de aşırı yorgunlukla karışık dikkat dağılması “iş kazaları“nı artırıyor.

O yüzden işçiler, tek başına ücretlerde yapılacak oransal artış konusunun görüşülmesini yeterli görmüyorlar. İstedikleri ücret zammının yanında işgünlerinin ve çalışma saatlerinin düzenli hale getirilmesini ve bu konunun güvenceye kavuşturulmasını talep ediyorlar.

“Patron bu iş şu kadar saattlik bir iş, deyince o iş o süre içinde bitmiyor. Ücretlendirilmiş saatlerin sayısının patronların bu şekilde belirlemesini kabul etmiyoruz. Ne kadar saat çalışıyorsak o kadar ücret almalıyız“ diyorlar.

Sendika “anlaşma o kadar uzak değil“ diyorsa da grevin ne kadar süreceği belli değil.

chicago-oto tamirci grevi

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close