DÜNYAMAKALELER

Depremin büyüklüğü 9.0

http://www.dunya.com/pics/15e.jpgJaponya cuma günü meydana gelen depremi 9,0 olarak düzellti. Ülkede bir nükleer tesis daha patlama tehlikesiyle karşı karşıya.

Japonya’da meydana gelen şiddetli depremin üçüncü gününde bilanço ağırlaşıyor. Depremin merkez üssüne yakın Miyagi bölgesinde 10 binden fazla kişinin hayatını kaybetmiş olabileceği belirtilirken, Fukişima’da tehlike saçan nükleer santralin bir başka reaktöründe daha patlama riski bulunduğu uyarısı yapıldı. Japon Başbakanı, olayı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra başlarına gelen en büyük felaket olduğunu belirtti.

Japonya hükümet sözcüsü Yukio Edano, deprem ve tsunaminin en fazla yıkıma yol açtığı ülkenin kuzeydoğusundaki nükleer elektrik santralinde bir reaktörde daha patlama olabileceği uyarısında bulundu. Edano, Fukuşima Daiçi nükleer tesisinin 3 nolu ünitesinde hidrojen patlaması olabileceğini bildirdi. Aynı tesisin bir başka reaktöründe, içine deniz suyu katarak nükleer erimeyi önleme çabaları sırasında patlama olmuştu. Tedbir olarak bölgeden 170 binden fazla kişi tahliye edilirken, hükümet, şimdiye kadar çevreye yayılan radyoaktivitenin çok olmadığı ve halk sağlığını tehdit etmediği ısrarını sürdürüyor.

JAPONYA DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ9,0 OLARAK DÜZELTTİ
Japonya Meteoroloji Ajansı, cuma günü meydana gelen ve tsunami felaketine de yol açan depremin büyüklüğünü 9,0 olarak düzeltti. Meteoroloji Ajansı, daha önce bu depremin büyüklüğünü 8,8 olarak açıklamıştı. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu USGS ise depremin büyüklüğünü 8,9 olarak ölçtüğünü bildirmişti. Japonya’da cuma günü meydana gelen dünyanın en büyük beşinci, Japonya tarihinin de en büyük depremi ve yol açtığı tsunami felaketinde en az 763 kişinin öldüğü kaydedildi.

MİYAGİ’DE 10 BİNDEN FAZLA KİŞİNİN ÖLDÜĞÜNÜ SANILIYOR
Japonya’da deprem ve ardından gelen tsunaminin dev dalgaları yüzünden Miyagi’de 10 binden fazla kişinin öldüğü sanılıyor. Devlet televizyonu NHK’deki haberde, depremin merkez üssüne en yakın yerleşim birimi olan Miyagi bölgesinde 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğinin sanıldığı bildirildi. Haber, yerel polis müdürüne dayandırıldı.

100 BİN JAPON ASKER SEFERBER OLDU
Japon ordusu deprem ve tsunaminin ardından başlatılan kurtarma çalışmalarında görevlendirdiği asker sayısını iki katına çıkardı. Japon Savunma Bakanı Toshimi Kitazawa, çalışmalara katılan 50 bin askerin sayısının 100 bine çıkarıldığını belirtti. Bu arada, Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Japon birliklerinin kurtarma çalışmalarında ABD’den yardım aldığı ve uçak gemisi Ronald Reagan’ın Japonya açıklarında bulunduğu kaydedildi. ABD, nükleer tehdit nedeniyle 2 uzmanını Japonya’da göndermişti.

KIYIDA 200 CESET DAHA BULUNDU
Japonya’da önceki gün meydana gelen ülkenin tarihindeki en büyük depremin yol açtığı tsunaminin vurduğu ülkenin kuzeydoğu kıyılarında 200 ceset daha bulunduğu bildirildi.
Miyagi bölgesinden bir polis yetkilisi, 200 cesede daha ulaştıklarını açıkladı, başka bilgi vermedi. Basın yayın organlarında deprem ve tsunami felaketinde ölen ve kaybolanların sayısının 1800’ü aştığının tahmin edildiği kaydediliyor.

JAPONYA’DA BİR VOLKAN KÜL VE TAŞ PÜSKÜRTTÜ
Öte yandan deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya’nın güneybatısındaki bir volkan kül ve taş püskürttü. Kyushu adasındaki bin 420 metre yükseklikteki Shinmoedake volkanı, 52 yıl sonra ilk kez ocakta uyanmıştı. Depremden sonra yeniden faaliyete geçen Schinmoedake’ye ulaşımın kısıtlandığı belirtiliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close