DÜNYAGREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Japonya’da ilginç ‘grev’

Başka bir otobüs firmasının görece ucuz tarifeyle çalışmasından dolayı ‘iş güvenliği’ için şoförler ‘grev’e çıktı ama ücret almadan çalışmaya devam ediyorlar

HABER MERKEZİ– Japonya’nın büyük şehirlerinden Okayama’da ilginç bir “grev” deneyimi yaşanıyor. Aslında buna sermayeler arası rekabet savaşına yedeklenmek desek daha uygun olur.

Japantoday.com’un aktardığına göre, 27 Nisan’da hizmet vermeye başlayan Megurin otobüs firmasının görece ucuz tarifeyle çalışmasından dolayı işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Ryobi firmasının şoförleri “iş güvenliği” talebiyle greve çıktılar. Ancak ful çalışmaya devam ettiler! Bir farkla: Yolcuları para almadan taşıyorlar.

Bu yönüyle garip ama “iyi” bir grev yaptıkları düşünülebilir. Ancak, yaptıkları şey teknik olarak “grev” olduğu için her hangi bir ücret almadan çalışmış oluyorlar!

Şoförler, bu protesto biçimiyle Ryobi patronları karşısında ellerini ne derece güçlendirirler pek bilinmez ama patronlar bu durumda pekala “lokavt” uygulayıp firmayı “tatil” edebilirler. Ya da her hangi bir ücret ödemeden işçilerinin yüksek performansla çalışıyor (hem de yolcuları bedava taşıyarak!) olmalarının yarattığı reklam avantajını fırsata çevirip, şoför ücretlerini de düşürerek -diğer firmayla rekabette üstünlüğü ele geçirip- tatlı karları devşirmenin önünü açabilirler.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close