DÜNYA

Dünya silah satış gelirinin yüzde 33’ü ABD’nin

Dünya Silah satışlarının yüzde 74’ünü gerçekleştiren 5 emperyalist ülke ise ABD, Rusya, Çin, Fransa ve Almanya.

abd silah

HABER MERKEZİ– Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’nün (SIPRI) hazırladığı raporun detayları ABD başta olmak üzere silah ihraç eden emperyalistlerin, kışkırtıcılığını yaptıkları savaşlardan nasıl kar devşirdiklerini gözler önüne seriyor.

Dünya silah ticaretindeki payı yüzde 33 civarında olan ABD’nin askeri alandaki satışları 2012-2016 yılları arasında bir önceki beş yıllık döneme göre yüzde 21 oranında artmış.

Ortadoğu savaşlarıyla artan satışlar

Savaşın kızıştığı, diplomatik-siyasi krizlerin üst üste geldiği Ortadoğu ülkelerinin silah alımları 2016 yılına kadar olan beş yıllık dönemde bir önceki beş yıllık döneme oranla yüzde 86 oranında artmış. Böylece Ortadoğu ülkelerinin toplam silah ticaretindeki payları yüzde 29’a çıkmış. Silah alımında en büyük artış yüzde 245 ile Katar ve yüzde 212 ile de dünyanın en fazla silah alan ikinci ülkesi Suudi Arabistan’da yaşanmış.

1,8 trilyon dolar tutarındaki dünya silah harcamalarına bakıldığında söz konusu rakamın yüzde 10,8’inin Ortadoğu kaynaklı olduğu görülüyor. 196 milyar dolara tekabül eden bu miktarın 113 milyar doları Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri tarafından harcanmış. Suudi Arabistan 80,7 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 13,4 milyar dolar ve Umman 9,6 milyar dolar ile silahlanmaya en çok pay ayıran ülkeler.

ABD’nin en önemli müşterileri arasında Suudi Arabistan başı çekerken, ikinci sırada ise BAE geliyor. Bölgedeki ülkelerin silah satın aldığı ülkeler arasında ilk sırada ABD, ikinci sırada Rusya, üçüncü sırada ise Almanya var.

Dünya Silah satışlarının yüzde 74’ünü gerçekleştiren 5 emperyalist ülke ise ABD, Rusya, Çin, Fransa ve Almanya.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close