GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

İtalya: Liman işçileri Suudi gemisine silah takviyesi yapılmasını reddetti

Liman işçileri Suudi gemisinin Cenova’daki limandan ayrılması talebiyle greve gitti

HABER MERKEZİ– İtalyan sendikaları, Riyad’ın Yemen savaşını protesto etmek için silah taşıyan bir Suudi gemisini yüklemeyi reddetti. İşçiler geminin Cenova’daki limandan ayrılması talebiyle greve gitti.

Suudi Arabistan gemisi Bahri-Yanbu’nun günün sonuna kadar Cidde’ye gitmesi beklenirken, teslimat geç kaldı. Geminin İtalya’da tamamen yanaşmasına engel olmak için yapılan başarısız girişimlerden sonra, bugün limana vardıklarında pankart ve protestolar ile karşılandı.

„RT.com“da yer alan habere göre, işçilerin eylemine insan hakları savunucuları da destek verdi. Eylemde savaş ve silah ticaretine karşı dövizler taşındı.

Sendika liderleri, “Yemen’de olan bitenler konusunda suç ortağı olmayacağız” dedi. Liman yetkilileri, protestocuların askeri amaçlarla kullanılacağını düşündükleri jeneratörlerin gemiye alınmasının engellenmiş olduğunu, ancak bazı önemli olmayan malların hala yükleneceğini açıkladı. Sendika liderleri durumu konuşmak üzere limanın yöneticileriyle buluşacak.

Gemi Belçika’da silahlarla doldurulmuştu. Ancak benzer bir protesto sonucu Fransız limanında ilave silah alması engellendi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close