DÜNYAManşet

Dünyada korona (13 Nisan 2020)

Korona günlerinde dünyada bugün itibariyle öne çıkanlar…

Almanya: Korona günlerinde de dolandırıcılık

Çocuklulara yüzde 67 çocuksuzlara yüzde 60 uygulanan kısa çalışma parası, devlet dairelerinin kapanması nedeniyle yüz yüze başvuruyla değil posta ve Online yöntemle çözülmeye çalışılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ilgili devlet dairelerinin resmi sitelerinde yayınladığı başvuru formlarının birebir aynısını yaparak ve resmi dairelerin Web sayfalarını taklit ederek dolandırıcılık yapıldığı, ödemeleri geciken ya da başvuru yaptığı halde yazılı cevap almayanların şikayetleriyle ortaya çıkmıştı

Özellikle Nieder Sachsen eyaletinde ciddi boyutlarda olan doladırıcılık suçuna karşı savcılıklar soruşturma açtı. Yine Nieder Sachsen eyaletinde ödemelerin sorun çözülene kadar durdurulacağı, kayıp paranın yaklaşık 12 milyon euro olduğu açıklandı.

Almanya’nın en güçlü ve yoğunluklu işgücünü elinde bulunduran otomotiv sektörü ve bağlı sendikalar Merkel’den görüşme talep etti. Bazı otomobil fabrikaları işçilerin protestoları sonrası kapatma kararı almış, uygulanan karantina kurallarıyla satış bayileri ve diğer ilgili işletmeler de kepenk indirmişti.

Otomobil devleri araba satışlarının durduğunu, zararın büyük olduğunu ve satışlar başlatılmazsa birçok ana firmanın ve yedek parça üreticilerinin iflas edeceğini, çok sayıda işçinin işini kaybedeceğini iddia ediyor.Taleplerinin otomativ sektöründeki kuralların esnetilmesi ve satışların devam etmesi olduğu belirten temsilciler, düşük yoğunluklu olsa da fabrikaları faliyete geçirme peşindeler.

Himalayaların zirveleri göründü

Uçuşların yüzde 85 oranında durması özellikle hava kirliliğine neden olan fabrikaların faliyetlerine ara vermesiyle dünyadaki karbon salınımı 28 milyon ton azaldı.Yıllar sonra ilk defa hava kirliliğinin azalmasıyla Himalaya Dağları’nın zirveleri göründü, özellikle ormanların yoğun olduğu Avrupa ülkelerinde, insanların evlerine kapanmasıyla sokaklar boş kalınca yaban hayvanları ormanlık alanlara yakın şehirlere inmeye başladılar.

Dünyanın görünmeyenleri ama en çok ilgi çekenleri olan Amazon ormanlarında yaşayan kabileler de virüsle gündeme geldi. Bir kabilede korona virüs çıkması modern hayattan kopuk yaşayan kabilelerle yasaklanmasına rağmen dışardan temasa geçildiği iddia ediliyor.

16. yüzyılda bilinçli olarak Latin Amerika’ya gelen Avrupalıların katliam dışında kabakulak, kızamık gibi bulaşıcı hastalıkları yayarak milyonlarca yerliyi öldürdüğü gerçeği varken, koronanın Amazon ormanlarında yayılması durumunda bağışıklık sisteminin zaten zayıf olduğu az sayıdaki yerlilerinde ciddi tehlike altında olduğu söyleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close