DÜNYAManşet

Dünyada korona (15 Mayıs 2020)

İspanya’da OHAL protestoları; ‘Trump’ın ölüm saati’; ‘aşı kavgası’; karantinada polis kurşunu; işsizlik..

Almanya: Daha sık test yapılacak

Almanya’da koronavirüsle mücadele kapsamında ikinci yasa mecliste kabul edildi.

Yeni düzenlemeyle Sağlık Bakanlığı, özel olmayan sağlık sigortalarının virüs test ücretlerini üstlenmesini prensipte zorunlu kılacak. Bu durumda belirti göstermeyenlere de test yapabilecek.

Bakımevleri, hastane çalışanları ve riskli alanlarda çalışanlar daha sık test yaptırabilecek. Sağlık kurumları, negatif test sonuçlarını ve iyileşenlerin bilgisini de RKI’ye bildirmek zorunda.

Alman Hükümeti, bakım ve sağlık sektöründe çalışanlara bir defaya mahsus olmak ve vergiden muaf tutulacak 1000 euro prim verecek. İsteyen eyaletler buna 500 euro ilave edebilecek. Grip sezonu başlamadan doktorların aşı siparişleri için kolaylık sağlanacak. CDU’lu Sağlık Bakanı Spahn’ın Bağışıklık Sertifikası verilmesi için ısrarı, Alman Etik Kurulu’ndan gelecek görüşe göre netleşecek.

Fransa: Aşı kavgası

Fransız ilaç şirketi Sanofi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Paul Hudson’ın, üretilecek bir koronavirüs aşısının teslimatı için önceliğin ABD’de olacağı yönündeki açıklamalarının ardından, AB Komisyonu bulunacak aşının tüm ülkelere dağıtılması çağrısı yaptı.

Komisyon üyesi, virüse karşı aşı geliştirmek için dünya genelinde yürütülen çalışmalara katılması için ABD’ye çağrı yaptı. Şirketin yaptığı açıklamadan rahatsız olan Fransa Hükümeti, “Şu ya da bu ülkenin maddi bir gerekçeyle erişimde özel haklara sahip olması bizim için kabul edilemez” açıklaması yaptı.

Daha önce de Trump Hükümeti’nin, Alman menşeli aşı geliştirmeye çalışan kurumlara maddi destek karşılığında virüse karşı geliştirilecek aşının haklarını satın almak için görüştüğü ve reddedildiği ortaya çıkmıştı.

Alman Hükümeti ise, ”Almanya satılık değildir. Aşı Almanya’da bulunduğu takdirde maddi çıkar gözetilmeden tüm dünyaya adaletli dağıtım yapılmak zorundadır,” demişti.

ABD: Çalışma yaşındaki her dört kişiden biri işsiz kaldı

Beyaz Saray Sağlık Danışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Fauci, ABD’de önlemlerin gevşetilmesi konusunda ihtiyatlı olunması önerisinde bulundu.

Ülkede kayıtlara geçenden daha yüksek ölüm oranının olabileceğine dikkat çeken Fauci, söz konusu kurallara uyulmadığı takdirde kontrol altına alınması mümkün olmayacak bir salgının fitilini ateşleme riskinin bulunduğunun altını çizdi. Güncellenen resmi rakamlarda ABD’de covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sayısı 84 bini aştı, pozitif vaka sayısı ise 1 milyon 395 binlerde.

Bloomberg, koronavirüs salgınının ABD’de sosyo-ekonomik eşitsizliği ortaya çıkardığı ve düşük gelirli insanları daha fazla etkilediğine dikkat çekti. Büyük fabrikalarda, genellikle hastalık izni almak istemeyen düşük gelirli ailelerden gelen kişiler çalışıyor.

ABD’de her dört kişiden biri işsiz ve gelir kaybıyla karşı karşıya kalan tüketiciler, et için fazla para ödemek ya da et yememek arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Et fiyatları Nisan başından beri yükselmeye devam ediyor.

Et endüstrisi perişan

ABD’de en çok pozitif vakanın olduğu sektörlerden biri de et endüstrisi. Marketlerde et satışının neredeyse durduğu, yüksek gelirlilerin alışveriş yaptığı marketlerde ise durumun tam tersi olduğu belirtildi.

ABD’de geçen hafta 3 milyon kişi daha işsizlik maaşı için başvuru yaptı. Son 8 haftada sayı 36,5 milyonu aştı. Bu, çalışma yaşındaki her dört kişiden birinin işsiz kaldığı anlamına geliyor. ABD Merkez Bankası (FED) başkanı Jerome Powell dün yaptığı açıklamada ABD Hükümeti’nin, salgının ekonomiye kalıcı zarar vermesini engellemek için kamu harcamalarını arttırması gerektiğini söylemişti.

“Trump’ın ölüm saati”

New York’ta bir sinemacı geç önlem almak, önlemleri erken gevşeterek ölümlerin artmasına neden olduğu gerekçesiyle “Trump’ın ölüm saati” adını verdiği dijital bir pano hazırlayıp astı. Panoda virüsten ölenlerin isimleri de yer alıyor

İspanya: Hükümet, OHAL’i bir ay daha uzatmak istiyor

İspanya’da salgınla ilgili kısıtlamaları protesto etmek için başkent Madrid’de gösteri düzenlendi.

Salamanca ve Aravaca bölgelerinde sokağa çıkan sağ parti sempatizanları “Hükümet istifa!”, “Diktatör değil, demokratik bir hükümet istiyoruz!” sloganları attı.

Hafta başından beri süren gösterilere polis müdahale etmedi. Hükümet 24 Mayısta dolacak OHAL’i bir ay daha uzatmak istiyor. Ülkede toplam vaka sayısı 230 binlerdeyken, hayatını kaybeden sayısı 27 bin 321 kişi.

Hindistan: Karantinada polis kurşunu

Karantina uygulanan Hindistanda güvenlik güçleri iki kontrol noktasından kaçtığı iddia edilen genci vurdu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close