DÜNYAManşet

Dünyada korona (18 Nisan 2020)

ABD’de gelişmeler ürkütücü; Almanya’da halk pandemi yardımının artırılmasını istiyor

Almanya: Halk pandemi yardımının artırılmasını istiyor

Almanya da yaklaşık 450 bin çocuk yeterli bakım ve sağlıklı beslenememe tehlikesiyle karşı karşıya.

Sosyal yardım ve geliri düşük ailelerin çocukları okullarda ücretsiz yemek yeme şansına sahipti. Geçinemeyen ailelerin 185 euro olarak aldıkları çocuk yardım parası artık ailelerin ihtiyaçlarını gidermeye yetmiyor. Yardım kuruluşlarının pandemi döneminde özellikle çocuklu ailelere ekstra 200 euro ‘pandemi yardımı’ yapılması talebi henüz somut bir karşılık bulmadı.

Bazı eyaletlerde yardım kuruluşları tarafından tespit edilen ailelere erzak ve temizlik malzemesi kolileri dağıtılmaya başladı. Aile Bakanlığı sözcüsü, talepleri gündeme alacaklarını ama ek pandemi yardımının Federal Hükümet tarafından onaylanması gerektiğini açıkladı. Daha önce sosyal yardımla geçinen çocuklu bir aile Konstanz Mahkemesi’ne ek yardım verilmesi için başvuruda bulunmuş, mahkeme başvuruyu reddetmişti.

Olağanüstü durumdan kaynaklı eyalet başkanlarıyla merkezi karar alma yoluna giden Almanya’da karantina sürecine dönük alınan muğlak kararların yarattığı karmaşa sürüyor. Maske taşımayı toplu taşımada ve kapalı alanlarda zorunlu kılmayarak hükümetin maske dağıtma sorumluluğundan kaçtığını ifade eden Sachsen gibi eyaletlerden maske taşıma zorunluluğu kararı çıktı.

Galerie, Karstadt, Daimler yeniden faaliyete geçme derdinde

Galerie, Karstadt gibi mağaza zincirlerinin, Mecklenburg Eyaleti’nde ekonominin bel kemiği olan mobilya atölyeleri ve mağazaları 800 metrekarenin üstündeki işletmelerin açılmaması kararına karşı, işletmelerini açabilme talebiyle mahkemeye başvurdular.

Daimler Otomotiv de mahkemeye başvuranlardan. Pandemi kurallarına uyarak yeniden faliyete geçeceklerini duyuran firma, halihazırda bazı fabrikalarda düşük yoğunluklu çalışmaya devam ediyor.

Almanya’da Ramazan, kilise ve karantina

Bild Gazetesi’nde Çarşamba günü çıkan karantinanın esnetilmesi kurallarına ilişkin haberlerde Müslümanların yoğun olduğu Almanya’da Ramazan’ın gelmesiyle iftar ve namaz etkinliklerinde kurallara uyulmaması halinde bunun tehlike yaratacağı bu nedenle bütün dini kurumlarda yasakların esnetilmemesi kararının çıktığı iddia edilmişti.

Bu süreçte sesi soluğu kesilen sağ partiler bu haber üzerinden kendilerine yeni propaganda argümanı bulmuş oldu. Bazı kiliseler kurallara azami dikkat ederek dini ayinleri devam ettirme kararı aldı.

Sigorta şirketleri telefonla alınan doktor randevusunu kabul etmiyor

Sigorta şirketleri aldıkları kararla, doktordan telefonla randevu almaya son verdi. Bundan sonra yeniden hastaların birebir doktor muayenesinden geçerek viziteye çıkabilecekleri açıklandı. Almanya’da kronik hastalıkları olan çalışanlar ya da çalıştığı işyerlerinde yeteri güvenlik önlemi alınmamasından kaynaklı endişelenenler viziteye çıkmıştı. Altıncı vizite haftasından sonra sigorta şirketlerinin yüzde 80 oranında maaş ödeme yükümlülüğünden kaçmak için bu önleme başvurduğu, doktorlara bu yönde mobbing uygulandığı gündeme geldi.

Alan Kurdi Kurtarma Gemisi, ilk çocuk mülteciler grubunu Hannover’a getirdi

Almanya’ya ait Alan Kurdi Kurtarma Gemisi İtalya yakınlarındaki bir botta 146 mülteciyi gemiye aldı. Yapılacak korona testi ve gemideki 2 haftalık karantina sürecinden sonra mültecilerin gönderileceği yer netleşecek.

Yunanistan’da mahsur kalan kimsesiz mülteci çocukların ilk grubu Hannover’a geldi. Çocuklar, sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra tercümanların da olacağı kurumlara yerleştirilecekler.

ABD: Gelişmeler ürkütücü

700 bin pozitif vaka, 37 bini aşan ölüm,Trump’ın ekonomiyi canlandırmak için karantinanın kademeli olarak esnetileceği beyanı, bazı eyalet valilerinin merkezi kararlara uymayıp karantinada henüz esnemeye gitmeyeceklerini açıklamaları dışında, birkaç satırla basına düşen haberler hayli ürkütücü.

Virüsten en çok etkilenen Michigan şehrinde sosyal medyada örgütlenen bir grup önce eyalet binasına giden yolları trafiğe kesti sonra hızlarını alamayıp eyalet binasının önünde otomatik ve uzun namlulu silahlarıyla “End the Lockdown” (karantinaya son verin) dövizleriyle gövde gösterisi yaptı.

Bireysel silahlanmanın yasak olmadığı ülkede, daha önce de Trump ve ahalisinin Çinlilere’e karşı faşizan ve aşağılayacı söylemleri sokakta karşılığını bulmuş, çinlilere linç girişiminde bulunulmuştu.

Afro Amerikalılar sosyal medyaya yükledikleri videolarda, nasıl virüs testi yapılmadan ve sadece grip ilacı verilerek evlerinde ya da sokakta ölüme nasıl terkedildiklerini, zaten işsiz olan ya da 1 ayda 20 milyon artan işsizler kervanına katılanların sağlık kurumlarından yardım alamadıklarını, Trump’ın utanmadan yeni iyi kriz yönetimi yalanlarıyla kendilerini kandıramayacağını dünyaya duyuruyorlar.

Beyaz Saray önünde dün yüze yakın gösterici yine işe gitmek için işyerlerinin açılması talebiyle gösteri yaptı. Buna karşıt olarak, aşırı iş yüküne ,mobbinge maruz kalan sağlık emekcileri esnekliğe gidilirse zaten dolan hastanelerin ve çalışanların bu yükün altında kalacağını ve ölümlerin önüne geçemeyeceklerini belirterek gösteri yaptı.

Amerika’da sınıfsal farkın en vahşi halinin gözler önüne serildiği korona günlerinde, işsiz aşsız kalan milyonlarca emekçi, örgütsüzlüğün, sınıfsal dayanışma bilincinin yoksunluğuyla, milyarder firmaların “özgürlükçü” devletinden hak talep etmek yerine, virüs ya da açlık arasına sıkışıp kapitalizmin ekmeğine yağ süren tercihlerde bulunuyor. Sınıflar arası çatışmanın boyut değiştirmeye evrildiği bu yoğun ve belirsizliklerin hakim olduğu süreçte ABD’de yaşanacakları tahmin etmek gerçekten zor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close