DÜNYAManşet

Dünyada korona (19 Mayıs 2020)

ABD’de binden fazla mültecide Kovid-19, ‘ölüm cezası’na dönüşen cezaevleri; Meksika’da salgının faturası sağlık çalışanlarına; Fransa’da yetmiş öğrencide Kovid-19..

Ekvador: Amazon’da giriş çıkış yasağına rağmen koronavirüs tespit edildi

Ekvador’daki Amazon Ormanları’nda dış dünyadan izole yaşayan yerli bir kabilede koronavirüs saptandı.

17 yaşındaki hamile bir genç kızda semptomların görüldüğü, hastanın başkent Quito’daki bir hastanede tedavi altına alındığı bildirildi. Temasta bulunduğu kırk kişiden altısında da semptom tespit edildi.

Brezilya’daki Amazon yerlilerinde de daha önce vaka tespit edilmişti. Dünyadan izole yaşayan yerliler, bilinen birçok hastalığa karşı bağışıklık geliştiremiyorlar. Katledilerek milyonlarcası yok edilmiş kabile yerlilerinin yaşadığı Amazon’a giriş çıkışlar yasaklanmıştı.

Meksika: Korona salgınının faturası sağlık çalışanlarına kesiliyor

Meksika’da covid salgınının faturasını ölenlerin yakınları sağlık çalışanlarına kesiyor.

Çok sayıda hemşirenin fiziksel saldırıya maruz kaldığı, toplu taşıma araçlarına binmelerine izin verilmediği, sosyal medyada sağlık çalışanlarına nefret söylemlerinin arttığı gelen haberler arasında.

Afrika: Korona salgınının yeni merkezi Afrika mı olacak?

ABD’nin ardından koronavirüs salgınının yeni merkezi olmasından endişe edilen Afrika, yardım çağrısında bulundu.

Afrika Birliği ve Güney Afrika Başkanı Ramaphosa, “Afrika Birliği bu belaya yanıt verebilmek adına oldukça temkinli adımlar attı. Gelişmekte olan ülkelere salgınla mücadele ve ekonomilerini yeniden inşa etme çabalarında yardımcı olunması gerekli. Bu yardımın borç ertelemesini de kapsaması gerekiyor. Ayrıca teşhis ve tedavi amaçlı tıbbi malzeme konusunda yardımı da içermeli.”

DSÖ salgına karşı önlem alınmadığında Afrika kıtasında bir yılda 83 ila 190 bin kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Rusya: Çin’in hedefe çakılmasına karşı çıkılıyor

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Çin’e koronavirüs pandemisi nedeniyle yöneltilen suçlamalara ilişkin olarak, “Rusya bu tür uydurma soruşturmalara, asılsız suçlamalara elbette karşı. Buna kesinlikle karşı çıkacağız” dedi.

Salgını ciddiye almayarak yetersiz önlem alan ülkelerin, olumsuz tabloyla karşı karşıya kalınca suçlu aramaya başladığı, Çin’i neyle suçladıklarının bile belli olmadığı, hiçbir kanıtlarının da bulunmadığını belirtti. Çin’e karşı dava açacağını duyuran ülke sayısı 100’ü geçmişti.

İsveç: “Ekonomi uzun vadede yüzde 7-9 daralacak”

İskandinav ülkesi salgına karşı sadece tavsiyeler düzeyinde tedbir almış, uymayanlara karşı cezai yaptırım uygulamama yolunu tercih etmişti.

Ekonominin zora girmemesi için izlenen yöntemin analizini yapan Capital Economist’in kıdemli ekonomisti David Oxley, “İsveç’teki ekonomik faaliyet korkunç görünüyor. Diğer ülkelerdeki gibi korkunç olmayabilir ama hala eşi görülmemiş düşüşler yaşanıyor,” dedi. İsveç ekonomisinin uzun vadede yüzde 7- 9 daralacağı, bunun ülke için felaket olacağı kaydedildi.

DSÖ’nün verilerine göre, İsveç’te 30 bin vaka, 3 bin 600 den fazla can kaybı bulunuyor. Komşusu Norveç’te vaka sayısı 8197, Finlandiya’da ise 6347.

Her iki ülkede ise yaşamını kaybeden sayısı 300’ü geçmiyor.

Fransa: Yetmiş öğrencide Kovid-19 tespit edildi

11 Mayıs’ta anaokulu ve ilkokulları açan Fransa’da yetmiş öğrencide Kovid-19 tespit edildi.

Pozitif olan öğrencilerin devam ettikleri okullar tekrar kapatıldı. Pazartesi’nden itibaren ise salgının etkili olmadığı bölgelerde ortaokullar açıldı.

ABD: “DSÖ esaslı reformlar yapmazsa fonlar 30 gün sonra kesilecek!”

Trump, DSÖ Başkanı Ghebreyesus’a gönderdiği mektubu twitter hesabından paylaştı.

Trump, DSÖ’nün Wuhan’daki durumu yeterince incelemediği, Aralık ayı ve hatta daha öncesindeki aylarda salgına dair haberlerin DSÖ tarafından gözardı edildiğini belirtiyor.

“31 Aralık’ta Tayvanlı yetkililer, virüsün insandan insana bulaştığına dair DSÖ ile iletişime geçti. Ancak DSÖ bu kritik bilgiyi dünyanın geri kalanıyla paylaşmamayı tercih etti. Belki de bunun siyasi nedenleri vardı,” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ’nun esaslı reformlar yapmaması halinde kuruma aktarılan ABD fonlarının 30 gün sonra kalıcı olarak dondurulacağını ekledi.

Cezaevleri ve nezarethaneler ‘ölüm cezası’na dönüştü

Salgının merkezi haline gelen ABD’de, cezaevi ve nezarethaneler hem tutuklular hem çalışanlar için adeta bir ‘ölüm cezası’na dönüştü. Şerif Yardımcıları Derneği Başkanı Reginald Crawford ölü sayısının giderek artması üzerine sosyal medyada “Wayne bölgesinde çalışmak artık bir ölüm cezası oldu,” diye yazdı.

Detroit şehrinde tutuklu ve çalışanlara uzun süre test yapılmamış, yetkilerin test iznini özellikle çalışanların ölüm artışıyla verdiği belirtiliyor. Yapılan testler sonucunda yüzlerce pozitif vaka tespit edildi.

ABD’de 2,2 milyon kişi parmaklıklar ardında yaşıyor.

Binden fazla mültecide Kovid-19 saptandı

ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) merkezlerinde gözaltında tutulan binden fazla mültecinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı açıklandı.

AB: Karantina sürecinde on-line çocuk istismarı arttı

Avrupa Polis Teşkilatı Direktörü Catherine De Bolle’un verdiği bilgiye göre, karantina sürecinde on-line çocuk istismarı artış gösterdi. Okulların açılmasıyla öğretmenlerin çocuklarla konuşmalarından ortaya çıkacak vaka sayılarının artması bekleniyor.

“En çok endişe veren ise internette çocuk cinsel istismar malzemeleri arayan kişilerin artması oldu.”

Almanya: Almanya’da mezbahaneler gündeme oturdu

Almanya’da mezbahaneler gündeme oturdu. Et endüstrisinde çalışmak üzere yurtdışından gelen ve kötü çalışma koşulları/ barınma ve düşük ücretle hayatını idame ettirmeye çalışan mevsimlik işçilerin yaşadığı zorluklar var.

Osnabrück Bölge İdaresi, bir mezbahanede doksan iki çalışanın virüs testinin pozitif çıkmasıyla fabrikadaki çalışmayı durdurmuştu.

Başka eyaletlerde de mevsimlik getirilen işçilerin küçük odalarda, yeterli tuvalet ve hijyen malzemesinin bulunmadığı mekanlarda barındırıldığı, aynı sektörde tespit edilen vaka sayısının 2 bini geçtiği vurgulandı.

Yetkili bakanlıklar Çarşamba günü et sektörüyle ilgili toplantı yaparak sektöre yönelik önlem kararları alacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close