DÜNYAManşet

Dünyada korona (2 Mayıs 2020)

Almanya’da polis Berlin ve Hamburg’da göstericilere saldırdı; ABD’de Cezaevlerindeki tutsakların yüzde 70’inde virüs tespit edildi; Brezilya’da ‘Tropik Trump’ın yeni marifetleri

Almanya: Berlin ve Hamburg’da polis göstericilere saldırdı

Berlin’de Rosa Luxemburg Meydanı yakınında covid-19 önlemlerini protesto etmek isteyen protestoculara polis izin vermedi. Birçok gösterici gözaltına alındı.

Berlin Kreuzberg’de binden fazla kişinin katıldığı 1 Mayıs gösterisine polis saldırdı. Çatışmanın çıktığı gösteride polis gaz ve tazyikli su kullandı.

Yine Hamburg Reephebahn’da saat 20:00′ de başlayan ve yaklaşık 700 kişinin katıldığı alternatif 1 Mayıs gösterisine polis tazyikli suyla müdahale etti. Ara sokaklarda göstericilerle polis arasında saatlerce süren çatışma yaşandı.

Lufthansa’yla devlet arasındaki görüşmeler basına sızdı

Pandemiyle birlikte kesintiye uğrayan Lufthansa’yla devlet arasındaki kurtarma paketi görüşmeleri basına sızdı. 10 milyar euro yardım karşılığında 25,1 ‘ik Lufthansa senedinin Alman devletine devredilmesinin gündemde olduğu belirtildi.

Almanya Hizbullahı terör örgütü ilan etti

Almanya’daki faaliyetleri yasaklanan radikal dinci örgütün tespit edilen adreslerine baskınlar düzenlendi.
Almanya’da yaklaşık bin Hizbullah üyesi olduğu tahmin ediliyor.

ABD: Cezaevlerindeki tutsakların yüzde 70’inde virüs tespit edildi

Halkına en basit maskeyi 54 gündür temin edemeyen Erdoğan Hükümeti, ABD’ye ikinci bir postayla koruyucu malzeme ekipmanını ulaştırdı.

Trump, Michigan’da Eyalet meclis binasını silahla basarak kurula girmeye çalışan karantina karşıtlarını “Bunlar çok iyi insanlar, ama kızgınlar” diye niteledi.

Trump’ın aksine Ulusal İstihbarat Dairesi Yönetimi, “İstihbarat örgütleri yeni koronavirüsün insan eliyle üretilmiş ya da genetiğiyle oynanmış olmadığına dair genel bilimsel kanıya katılmaktadırlar” açıklamasında bulundu. Ama virüsün laboratuardan mı yoksa vahşi hayvan pazarından mı yayıldığından emin olmadıklarını, değerlendirmelere devam ettiklerini söyledi.

ABD Federal Cezaevi Bürosu, cezaevlerinde covid testi yapılan 2 bin 700 mahkumdan yüzde 70’inde virüs tespit edildiğini açıkladı. ABD genelinde toplam 153 bin mahkum cezaevlerinde tutuluyor.

İngiltere: Kiliseden “kutsal temizlik yağı” sahtekarlığı

İngiliz bilim adamları, Karayipler’den göç eden siyahilerdeki ölüm oranının daha yüksek olduğunu açıkladı. Bunun nedenini sosyal ve ekonomik olduğunu vurguladılar.

Krallık Kilisesi tarafından sahte koronavirüs ilacı satıldığı ortaya çıktı. Kilise polis tarafından uyarılınca aynı ilacı “kutsal temizlik yağı” olarak 91 sterline satmaya devam etti. Din tüccarları her ülkede ve inançta aynı karakteristik hokkabazlığa sahip anlaşılan.

Finlandiya: Anasız babasız çocukların akıbeti

Finlandiya Yunanistan’da bulunan 100 refakatsiz çocuğu ve 30 yetişkini almaya hazır olduklarını bildirdi.
Yunanistan’da 14 yaş altı bin 600, toplamda 18 yaş altı 5 bin 463 çocuk bulunuyor. Lüksemburg bugüne kadar on bir, Almanya kırk yedi refakatsiz çocuk aldı.

AB’de ortak alınan kararlara rağmen henüz ciddi bir adım atan ülke olmadı.

El Salvador: Nazi kampı uygulamaları

Cezaevinde mahkumlara Nazi kampı uygulamalarından sonra Devlet Başkanı Bukele, polis ve askere “pandemiyi istismar ettiklerini” söyleyerek çete üyelerine karşı “öldürücü güç kullanılması” için yetki verdi.

Brezilya: “Tropik Trump”ın yeni marifetleri

Brezilya’daki ölümler 6 binle Çin’i geçti.

Tabut sıkıntısı nedeniyle ölenlerin yakınları cenazeyi yakmayı kabul etmek zorunda kalıyor. Devlet Başkanı Bolsonaro daha önce de kuralların kaldırılmasını isteyen göstericilere katılmış, korona sürecinde kendi otoritesini güçlendiren kararlar almıştı.

“Tropik Trump” lakaplı sağcı lider Bolsonaro, şimdi de Dünya Sağlık Örgütü’nün çocuklarda cinsellikle ilgili eğitim kılavuzunu çarpıtarak, DSÖ’nün çocukları eşcinselliğe teşvik ettiğini iddia etti.

Tanzanya: “Sosyal mesafeye lüzum yok, toplu ibadet edelim”

Tanzanya Devlet Başkanı halkı korona virüse karşı toplu ibadete davet etti.
Son 10 günde iki milletvekili ve Adalet Bakanı’nın ölmesiyle parlamento çalışmaları ülkede askıya alınmıştı.

DSÖ, hiçbir önlem almadığı için Devlet Başkanı Magufuli’ya ağır eleştirilerde bulunmuştu.

Aşırı sağcı liderin sosyal mesafeyi reddetmesi ve insanları toplu ibadete teşvik etmesi, virüsün yayılım hızını artırıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close