DÜNYAManşet

Dünyada korona (24 Mayıs 2020)

Hong Kong’ta protestolara vahşi polis saldırısı İspanya’da sokağa çıkma kısıtlamalarına karşı protesto; Çin’in 33 kuruluşuna yaptırım kararı; Kiracılara yönelik cinsel tacizde yüzde 13 artış

İngiltere: Çinli Huawei’nin hizmet sağlayıcı rolü sıfıra indirilecek

İngiltere Başbakanı Johnson, Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin ülkenin 5G altyapısındaki hizmet sağlayıcı rolünü önümüzdeki 2 yılda sıfıra indirgemeyi planladığını belirtti.

İngiliz Hükümeti, geçtiğimiz Ocak ayında teknoloji devinin, nükleer santraller ve askeri tesisler gibi noktalar haricinde 5G altyapısında hizmet sağlayıcı olarak yer almasına izin vermişti. ABD buna tepki vermiş ve Huawei şirketini Çin Ordusu ve istihbaratıyla işbirliği yapmak ve müşterilerini takip etmekle suçlamıştı.

Pandemiyle birlikte, Çin’le ABD arasındaki ekonomik savaş, ABD’yle ortak hareket eden ülkelerin de katılmasıyla devam edeceğe benziyor.

Tükürme ve yalama eylemlerine cinayete teşebbüs ya da terör suçlaması

İngiltere’deki Galler’in başkenti Cardiff’te 53 yaşındaki bir kişi‚ koronavirüs hastasıyım’ diyerek bir polis memuruna tükürmüştü. Mahkemesi görülen kişi, 26 hafta hapis cezasına çarptırıldı.

Bir youtuberin, uçakta klozet kapaklarını yaladığı video viral olmuş, dünyanın farklı ülkelerinde genç insanların virüs olabileceği ya da başkalarına bulaşabileceği yerleri yaladıkları videoları paylaşmıştı. ABD’de hızla yayılan akımdan gözaltına alınanlar birinci derecede cinayete teşebbüs ya da terör suçlamasıyla yargılanıyorlar.

Çin’in 33 kuruluşuna yaptırım kararı

ABD Ticaret Bakanlığı, insan hakları ihlali ve ülkenin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Çin’in 33 kuruluşuna yaptırım kararı getirdi.

Bu şirket ve kurumların Amerikan teknolojilerine erişiminin, bakanlığın özel izni olmadan ABD yapımı ürünleri doğrudan veya üçüncü ülkeler üzerinden ithal etmelererinin yasaklanacağı açıklandı.Yasaklanan şirketler içinde ileri teknoloji ve araştırma şirketleri yer alıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, test kiti sıkıntısı yaşayan Nevada eyaletinin Las Vegas şehrine 20 milyon dolar değerinde 200 bin test kiti bağışladı. Kente yeni açılan test merkezi yönetimden test kiti gelmeyince faaliyete geçememişti.

Kiracılara yönelik cinsel taciz yüzde 13 arttı

Pandemiyle derinleşen yoksulların ekonomik krizi, ABD’de yaklaşık üçte birine denk gelen oranda Nisan kiralarının ödenememesine neden oldu.

Ev sahiplerinin kirasını ödeyemeyen kiracılara yönelik cinsel taciz şikayetlerinde yüzde 13 artış yaşandı. Bir internet sayfası tacizci ev sahiplerinin teşhiri için açık postcast projesi başlattı. Bir kadın paylaşımında, “Eğer onunla seks yapmamış olsaydım, beni kapının önüne koyacaktı. Yalnız bir anne olarak başka şansım yoktu. Evimi kaybetmek istemedim,” dedi.

Artan konut kiraları, çevrim içi sitelerde selam karşılığı ücretsiz konaklamaya yönelik reklamların artması dikkat çekiyor. İngiltere’de 2018 yılında yapılan bir araştırmada, 5 yılda 250 bin kadının ev kirası karşılığında seks tacizine maruz kaldığı tespit edilmişti.

Fransa: Yeni teknolojilerle içli dışlı olan gençlere çağrı

Medyaya nadiren konuşan Fransız Teknolojik İstihbarat Şefi Patrick Pailloux verdiği demeçte, “Bizim yeni teknolojilerle çok içli dışlı insanlara, dolayısıyla genç insanlara ihtiyacımız var. Onları DGSE’ye ( Fransız İstihbarat Birimi) almamız büyük önem taşıyor,” dedi. James Bond tarzı değil, teknoloji delisi gençleri işe almak isdediklerini belirtti.

Pailloux, pandemiden sonra değişecek dünyada iletişimin kişisel değil sanal boyutta ilerleyeceğini, “Eğer sistemlerimizi güvenli yapmayı beceremezsek o zaman diğer güvenlik sistemleri işe yaramaz,” dedi. Fransa’da 65 bin öğrencinin katılımıyla kod yazma ve şifre çözme yarışması Fransız istihbaratının öncülüğünde düzenleniyor.

Ulusal Dijital Bilim Teknoloji Araştırma Enstitüsü’nden Mattieu Lequesne, “Yapay zekadan istifade etmek, büyük veriyi kullanmak istiyorsak, bireylere ait tonlarca veriyle uğraşmak zorundayız. Ve bu verileri işleyen platformların bizim hakkımızda hiçbir şey öğrenmemelerini garantiye almak mecburiyetindeyiz. Buna verilecek en iyi karşılık da şifre yazımıdır,” dedi.

Fransa da “Le Bureau des Legendes” adlı bir dizide bir grup cevval ajanın tehlikeli görevler sırasında, Paris’teki merkezde enformasyon teknolojisi uzmanlarıyla yakın çalışma sayesinde nasıl başarılı oldukları konu ediliyor. Dizi nedeniyle istihbarat teşkilatına gençlerin ilgisinin arttığı ve genç başvuruların yoğunlaştığı aktarıldı.

Pandemiyle birlikte varolan kapitalist krizin keskinleşmesi, sınıflar arasındaki çelişki ve savaşın derinleşmesi, emperyalist ülkeler arası rekabetin ve savaşların hangi düzlemde ilerleyeceğinin ipuçlarını bir güne sığan haberlerle fazlasıyla veriyor.

İspanya: Sokağa çıkma kısıtlamalarına karşı protesto

İspanya’da sokağa çıkma kısıtlamalarına karşı aşırı sağcı parti Vox’un çağrısı sonrası protesto gösterileri düzenlendi.

Başkent Madrid sokaklarını dolduran yüzlerce otomobil ve motorsikletli korna çalarak hükümeti protesto etti. Hükümetin istifa etmesi talebinin öne çıktığı gösterilerde, Vox lideri Abaskal, “dünyanın en kötü kriz yönetiminin tek sorumlusunun hükümet olduğunu” belirtti.

Facecook: Hayat ucuzsa maaş da ona göre

Facebook CEO’su Zuckerberg, şirketi çalışanlarına evden çalışabileceklerini ancak hayat pahallılığının daha düşük olduğu yerlerde yaşayanların maaşlarının da düşeceğini söyledi.

Zuckerberg önümüzdeki 10 yıl içinde facebook çalışanlarının yarısının evden çalışacağını ve birçok şirketin pandemi sürecinde bunun uygulanabilir olduğunu gördüğünü söylemişti.

Zuckerberg evden çalışmayı geniş çaplı bir gelecek planına çevirerek, şirketin masraflarını kısmayı, rakipleri arasında önemli bir avantaja ulaşmayı hedefliyor. Ofise gitmek zorunda olmayan çalışanların, kiraların ve evlerin daha ucuz olduğu trafik ve hava kirliliği olmayan yerlere göç edeceği konuşuluyor.

Bu senaryoyu da hesaba katan Zuckerberg, özellikle yüksek maaşlı üst kademe çalışanlar arasında hayatın ucuz olduğu yerlere taşınanlardan maaş kesintisine planlıyor.

Buna göre 1 Ocak 2021’den itibaren facebook çalışanlarının maaşları ve tazminatları yeniden hesaplanacak. “Şirketi yanıltmaya çalışanları ise ‘çok sert sonuçlar’ bekliyor” diyerek tehdit etmeyi ihmal etmeyen Zuckerberg, öncelikle kendini ispatlamış tecrübeli çalışanların evden çalışmaya yönlendirileceğini ekledi.

Hong Kong: Protestolara vahşi polis saldırısı

Karantina kısıtlamalarına rağmen aktivistlerin, Çin’in Hong Kong’un özerkliğini yok edecek Güvenlik Yasası’nı onaylamasına yönelik protesto gösterileri bugün başladı.

Binlerce insanın sokağa çıktığı Hong Kong’da göstericilerle polis arasında çatışmalar başladı; tazyikli su ve biber gazı kullanan polis, yüzlerce güvenlik kamerası olan sokakları gaza boğdu.

Göstericileri gözaltına alan polisin, birçoğunu da bilinçli olarak yaraladığı son dakika haberlerine yansıdı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close