DÜNYAManşet

Düsseldorf: Yasaklara rağmen yürüyüş ve polis saldırısı

“Faşizme geçit yok! Öcalan ve bütün politik tutsaklara özgürlük” sloganıyla yapılan yürüyüşe polis saldırdı

HABER MERKEZİ– Almanya’nın Düsseldorf kentinde“Faşizme geçit yok! Öcalan ve bütün politik tutsaklara özgürlük” sloganıyla yapılmak istenen yürüyüş ve mitinge polis saldırdı.

40’ın üzerinde Türkiyeli, Kürdistanlı ve Alman kurumunun ortak düzenlediği yürüyüş saat 12:30’a doğru gergin bir atmosferde başladı. Kırmızı ve Yeşil olmak üzere iki ayrı kolda toplanan binlerce kişi “No Pasaran” pankartının arkasında yürümeye başladı.

Yaklaşık 10 dakikalık yürüyüşün ardından iki kol Heinrich-Heine Allee’de birleşti.

Bir süre sonra, ses cihazının bulunduğu arabadan Alman devletinin Kürt halkının sembollerine ve Öcalan flamalarına yönelik yasaklarını teşhir eden konuşmada “Edi bese!” denilmesiyle birlikte “yasaklı” flamalar binlerce kişinin elinde dalgalanmaya başladı.

Bunun üzerine polis Heinrich-Heine Allee olmak üzere bölgedeki bütün caddelerin giriş-çıkışlarını tutarak, yürüyüşçülerin önüne tomalar eşliğinde barikatlar ördü.

Barikata bir kaç defa yüklenen eylemcilere polis biber gazı ve coplarla saldırdı. Polisin bütün baskı ve anonslarına rağmen kitle “yasaklı” flamaları indirmedi. Bu şekilde direniş saatlerce sürdü.

Saat 16 civarında, polisin tutumunu protesto eden yürüyüşçüler geri dönüp (yürüyüşün başladığı yere) merkez tren istasyonuna doğru yürümek istedi. Polis bir kez daha saldırdı. Bir çok insan yaralandı, onlarca gözaltı oldu.

Bunun üzerine saat 17:30’a kadar polis barikatlarının ortasında kalan alanda miting yapılarak eylem sonlandırıldı. Fakat polisin saldırı ve gözaltıları ara sokaklarda devam etti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close