DÜNYA

Eutelsat’ı protesto yürüyüşü

NAV-DEM tarafından organize edilen yürüyüşe NRW eyaletinden katılımlar oldu.

HABER MERKEZİ– Fransız şirketi Eutelsat tarafından kapatılmak istenen Kürt televizyonları Stêrk TV, Ronahi TV ve News Channel TV’ye sahip çıkmak amacıyla Almanya’nın Düsseldorf kentinde kitlesel bir yürüyüş düzenlendi.

Eyleme katılanlar saat 13.00’de DGB-Haus’un önünde toplanmaya başladı. Saat 15 civarında ise yürüyüşe geçildi. Aralarında Yaşanacak Dünya’nın da olduğu Türkiyeli ve Alman gruplar da eyleme destekverdiler.

Stêrk TV, Ronahi TV ve News Channel TV’nin logolarının olduğu pankartlar taşıyan yaklaşık bin 500 kişi, sık sık Erdoğan ve Eutelsat aleyhine sloganlar atarak, Kürt televizyonlarının kapatılmasına yönelik tepkilerini dile getirdi. Yürüyüşçüler, kent merkezinde yaklaşık 2 km yürüdükten sonra NRW Eyalet Parlamentosu’nun önünde gerçekleştirdikleri bir miting ile eylemlerini sonlandırdı.

‘Sonuç alana kadar eylemlerimiz devam edecek’

Yürüyüşte KCDK-Eş Başkanı Yüksel Koç’un AKP Erdoğan’ın Kürtleri inkar politikalarının devam ettiğini belirterek, Kürt televizyonlarının kapatılma kararı da bunun sonucu olduğunu söyledi. Koç, Almanya ve Avrupa’nın birçok kentinde Kürt televizyonlar ile dayanışma eylemlerinin yapıldığına dikkat çekerek “Kürt halkı ve dostları, Eutelsat’ın bu yanlış karardan dönülmesine kadar eylemlerde olacaktır. Çünkü bu karar sadece Kürt halkına karşı değil, bütün Ortadoğu halkların özgürlüklerine yapılmış bir darbedir. Şengal ve Rojava saldırısının ardından Kürt basının sesi susulmak isteniliyor. Bu karar ile yeni katliamlar yapılmak isteniliyor” dedi.

Yazar Ragıp Zarakolu ise konuşmasında batı ülkelerini hedef aldı. Zarakolu “Türkiye’de korkunç şeyler yaşanıyorsa ve sadece Türk devleti sorumlu değil. Onun bu insanlığa karşı uygulamaları görmezden gelen batı sistemi de sorumludur. Örnek önümüzde. Yine bir Kürt kanaları kapatılmak isteniyor. Abdülhamit döneminde Avrupa’da çıkan muhalif gazeteleri kapatmak için para öderdi, Fransa’ya. Şimdi de televizyonları kapatmak için Fransa’ya para ödüyoruz” dedi.

Zarakolu, 1991 yılından beri Özgür Gündem Gazetesi’nin yazarı olduğunu ve birçok arkadaşlarını kaybettiklerini söyledi. Zarakolu, “Maalesef dünyada bu duruma bir tepki göstermedi” diyerek Avrupa ülkelerini eleştirdi.

Yürüyüş boyunca ayrıca, Yaşanacak Dünya, ATİF, AGİF adına konuşmalar yapıldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close