DÜNYA

Evet, ‘ani’ bir Devrim’den korkmalısınız!

Sözümüz, “zamana yayılmış ve pasif devrim“den korkmayan Macrongilleredir.

macron-merkel

YAŞANACAK DÜNYA– Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığında, başkent Paris Elysee Sarayı’nda yapılan “19.Fransa ve Almanya Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısı“ndan sonra Merkel ve Macron açıklamalar yapmış.

Merkel “Avrupa’daki gelişmeler ışığında, başarılı olmak ve güvenliği sağlamak için bölgenin kendi kaderini kendi eline alması gerektiğini“ ifade etmiş.

Macron ise 2018 ortasına kadar “ortak yol haritası hazırlanmasını hedeflediklerini“ anlatarak “bu derin bir devrimdir. Ama pasif, yapılandırılmış ve zamana yayılmış bir devrimden korkmamalı” demiş.

Dünya ölçeğinde emperyalistler arası gerilim ve rekabetin kızışmasıyla birleşik son dönemde ABD emperyalizmi ile yaşanan çatlaklar derinleşmiş ve potansiyel Rusya-Çin eksenine karşı Batı bloku çatırdamaya yüz tutmuştu. Bu nedenle özellikle Almanya -aslında yeni olmayan- yeni stratejik ittifaklar kurma arayışıyla hareket etmeye başlamıştı.

Şimdi Fransa’yı da yanına alarak Almanya askeri-strateji bakımından da ABD’den bağımsız bir silahlanma yönünde adım atma hevesindeler.

Bu çerçevede, ortak “yeni jenerasyon uçak“, yeni model Kaplan helikopter ve askeri personel taşıma aracı üretme konusunda mutabık kaldıklarını açıkladılar.

Macron’un deyişiyle ‘derin ve zamana yayılmış devrim’selliği içeren bu yönelimin ne denli stratejik olacağını, Almanya ve Fransa arasında süregelen -tarihsel bir arka planı da olan- çelişkilerin ne derece üstesinden gelinebileceğini (bunun başarılabileceğini sanmadığımızı da ekleyerek) zaman içinde göreceğiz.

Ve ama Macron’a söyleyeceğimiz şudur: Sizin o köhnemiş sisteminiz ve bizzat sizler açısından deprem etkisi yaratacak -öyle zamana yayılmış filan değil-‘ani bir devrim’den gerçekten de korkmalısınız!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close