DÜNYAManşet

Dünyada korona (16 Nisan) (Güncellendi)

Almanya’da Federal hükümetin eyalet başkanlarıyla yaptığı görüşmelerde karantinanın 3 Mayıs’a kadar sürmesi 4 Mayıs’tan itibarense esnetilmesi onaylandı

Almanya: Vaka sayısı da ölümler de arttı

Yeni alınan korona kararlarından sonra Robert Koch Enstitüsü vaka sayısının önceki günlere oranla yükseldiğini, son 24 saatte virüs nedeniyle hayatını kaybeden 315 kişiyle birlikte bugüne kadar toplam sayının Almanya genelinde 3 bin 569 ulaştığını bildirdi.

Afrika da ikinci çekirge istilası riski

Son 70 yılın en çok hasar veren çekirge istilasını geride bırakan Afrika kıtasında 200 bin hektar tarım alanına zarar vermiş yaklaşık 360 bin ton hububat kaybı yaşanmıştı.

İkinci çekirge istilasının yaşanacağını bildiren Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, bu istilanın özellikle Etiyopya, Somali, Kenya, Tanzanya, Sudan ve Cibuti’de etkili olacağını duyurdu. Açlık kıtasında yaşanan bu gelişme koronayla birlikte Afrika’da tablonun daha da ağırlaşacağını ifade etti. G20 ülkelerinin telekonferans yöntemiyle toplanacağı bildirilmiş ve gündemlerin içinde yoksul ülkelere, özellikle Afrika kıtasına yardımların da gündemde olduğu bildirilmişti. Fakat şu ana kadar dayanışma adına herhangi bir adım atılmadı.

AB ve AP Türkiye’deki yeni İnfaz Yasası’nı ele aldı

AB ve AP, Türkiye’de yürürlüğe giren İnfaz Yasası’na ilişkin “Türkiye’de iktidar partisi, gazetecileri, insan hakları savunucularını ve siyasi rakip kabul ettiklerini ölümcül Covid-19 riskine maruz bıraktı” açıklaması yaptı. AİHM’den Türkiye’yle ilgili davaları hızlandırma talebinde bulunduklarını hükümetin en kısa zamanda bu haksız uygulamadan vazgeçmesini beklediklerini ifade ettiler.

Almanya’da yeni kararlar

Federal hükümetin eyalet başkanlarıyla yaptığı görüşmelerde karantinanın 3 Mayıs’a kadar sürmesi 4 Mayıs’tan itibarense esnetilmesi onaylandı. Sürecin hala kırılgan olduğunu söyleyen Merkel, okulların kademeli olarak açılacağını, öncelikli olarak bitirme sınavına girecek öğrencilerin okula başlayacağını, sınıftaki öğrenci sayılarının düşürüleceğini, tatil ve yeni düzenlemelerin 29 Nisan’a kadar netleştirileceğini söyledi [Almanya’da eyaletler eğitimde özerk. Her eyalet 29 Nisan’a kadar düzenlemeleri yapıp federal hükümeti bilgilendirecek].

Büyüklüğü 800 metrekareye kadar olan özellikle otomobil galerileri, perakende satış yerleri, kitapçılar ve kütüphaneler sıkı hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyarak 20 Nisan’dan itibaren açılabilecek. Kurallara uymayanlara cezai işlem yapılacak.

Kuaförler kurallara uyarak açılabilecek ama birebir temas olduğu için koruyucu maske vs. zorunluluğu getirildi.

Gastronomi dükkanları sadece dışarıda satış yapabilecek; barlar, diskotekler, konser salonları, tiyatro ve sinemalar sosyal mesafenin korunması zor olduğu için açılmayacak.

Toplu taşıma ve alışveriş mekanlarında maske kullanımı tavsiye edilse de zorunluluk yok.

Şimdiye kadar uygulanan 1,5 metre sosyal mesafe, toplu ortamlarda bulunma ,ev ziyaretleri, seyahat yasakları devam edecek.

Büyük organizasyonlar 31 Ağustos’a kadar yasak.

Bütün dini kurumlarda toplantı, ayin, namaz gibi toplu organizasyonlar yasak.

Hayvanat bahçeleri gibi sosyal mesafenin korunabileceği kurumlar açılabilecek.

Bugüne kadar korona krizini en iyi yöneten ülkelerde biri olarak gösterilen Almanya, “Muddi” (Anne) Merkel, açıklamalardan sonra sert eleştirilerin muhatabı oldu. Leopoldina Bilim Akademisi’nin önerileri, sürecin başından beri politik kararlara müdahale etmeden yönlendiren Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Wieler’in “var olan duruma gerçekçi bir yaklaşım değil” şeklinde bir açıklama yapmasına yol açmıştı. “Muddi” Merkel ve diğer karar vericilerin ekonomik kaygılar ve özellikle endüstrinin bel kemiğini oluşturan Otomotiv sektörünün güçlü lobisine yenik düşüldüğü gelen eleştiriler arasında.

1 trilyon euroyu aşan kriz bütçesinde, küçük esnafa şimdiye kadar ödenen 9 bin ila 15 bin euro tutarındaki meblağın ancak 8 milyar euroya ulaştığı düşünülecek olursa, milyarlarca euro kar marjına sahip Almanya devlerinin ceplerine giren paranın miktarını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Halk kaybetti otomotiv zenginleri yine kazandı

Açıklamalardan hemen sonra Volkswagen’in iki satırla haberlere düşen açıklaması, asıl korunmak istenenin kimler olduğunu ispatlıyor. VW üretime tam devam kararı aldığını, 20 Nisan sonrası Zwiekou (Almanya) ve Bratislava’da (Slovakya) tam üretime geçeceklerini, 3 Mayıs sonrasında bünyesinde barındırdıkları Almanya’daki tüm işletmelerini faliyete geçireceklerini duyurdu.

Porsche de aynı adımı atacağını duyurmuştu. Birkaç gün önce Otomobil lobisi temsilcileri, satışlarına devam etmedikleri taktirde iflas bayrağını çekecek birçok ana ve yan sektör üreticileri olacağını, binlerce çalışanıyla yollarını ayırmamak için önlemler alınması ve satışların bir an önce başlaması talebiyle Merkel’le görüşeceklerini bildirmişlerdi. Güvenoyunu yüzde 30’lardan bu yüzde 68’lere çıkaran Merkel hükümeti anlaşılan o ki Robert Koch Enstitüsü’nün ve diğer bilim adamlarının uyarı ve önerilerini es geçti. Sosyal medyada devletin aldığı kararların bulunduğu web sayfalarında “halk kaybetti otomotiv zenginleri yine kazandı” şeklinde tepki yağan yorumlar geldi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close