DÜNYAManşet

‘Faşizmi Yıkacağız, Özgürlüğü Kazanacağız!’

Halkların Birleşik Devrim Hareketi-Avrupa ve Kadınların Birleşik Devrim Hareketi-Avrupa „Faşizmi yıkacağız, özgürlüğü kazanacağız!“ kampanyasının startını verdi

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH)-Avrupa ve Kadınların Birleşik Devrim Hareketi (KBDH)-Avrupa „Faşizmin yıkacağız, özgürlüğü kazanacağız!“ kampanyasının startı Strasbourg’ta düzenlenen eylemle verildi.

HBDH bileşenlerinin katıldığı eylemde „birleşik devrim“ lehine sloganlar atıldı. Covid salgını gerekçesiyle getirilen sınırlamalardan dolayı 50-60 kişinin katıldığı Kleber meydanındaki eylemde Fransızca ve Türkçe HBDH bildirisi okundu. HBDH-Avrupa ve KBDH-Avrupa adına konuşmalar yapıldı.

“Birleşik Devrimin yoldaşları” başlığı ile yapılan Fransızca ve Türkçe açıklamadan bazı bölümler şöyle:

“HBDH’nin ‘Faşizmi Yıkacağız Özgürlüğü Kazanacağız’ şiarıyla ilan ettiği topyekün mücadele seferberliğini bütün devrimci coşkumuzla selamlıyoruz.

HBDH ve KBDH bizi ayağa kalkmaya çağırıyor. Bu kavga faşizme karşıdır. Bu kavga hürriyet kavgasıdır.

On yıllardır bizim payımıza hep daha fazla kölelik ve yokluk, onların payına daha fazla saltanat ve sefahat düştü. Biz çalıştık onlar zenginleşti, biz yaşamdan kovulduk onlar saraylara yerleşti.

(…)

Yakın tarihimizin tüm gözeneklerinden acı ve gözyaşı fışkırıyor. Ezilmeden, aşağılanmadan, öldürülmeden geçen tek bir günümüz yok.

Artık yeter! İnsanca yaşamak, nefes almak istiyoruz!

Birleşik Devrimin çağrısıyla ayağa kalkıyoruz. Türkiye ve Kürdistan’ın devrimcileri birleşti ve tüm ezilenlere özgürlüğün yolunu gösteriyor. Her türlü özgürlüğün önündeki engel, faşizmdir. Faşizmi, dayandığı bütün temellerle birlikte yıkacağız. Faşistlerle, faşist iktidarla pazarlık yapmayacağız, onlardan hiçbir şey istemeyecek, bir şeyler vermelerini beklemeyeceğiz. Anladıkları tek dil olan devrimci eylemin diliyle, sokağın diliyle konuşacak ve saraylarını, saltanatlarını başlarına yıkacağız.

Birleşik Devrim, bize “topyekün saldırı”yı dayatanlara “topyekün mücadele seferberliği” ile yanıt veriyor. Bütün ezilenler bu sesi izlemelidir. Faşizmle görülecek hesabı olan herkes, Birleşik Devrimin çağrısıyla ayağa kalkmalı, harekete geçmelidir.

(…)

Birleşik Devrimin yoldaşları,

Bizler, Birleşik Devrimin sesini, mücadele seferberliği çağrısını Avrupa’nın tüm meydanlarında haykıracağız. Türkiye ve Kürdistan’da can bedeli mücadele eden yoldaşlarımızın dünyada yankılanan sesi olacağız.

Avrupa’nın her ulustan devrimcilerine, enternasyonal yoldaşlarımıza çağrımızdır. Türkiye ve Kürdistan Birleşik Devrimini destekleyin. Ortadoğu’dan Balkanlara, Kuzey Afrika’dan Kafkaslara değin koca bir bölgenin baş belası, şer odağı olmuş dinci faşizmi yıkma mücadelemize omuz verin. Kapitalist barbarlıktan kurtulup yeni bir dünya, sınıfsız, sınırsız ve sömürüsüz bir dünya kurma hayali, hepimizin ortak hayalidir.

(…)

Birleşik Devrimin yoldaşları, Avrupa’da yaşayan emekçi halklarımız,

Biz tek bir yumruk gibi birleşip ayağa kalktığımızda, hiçbir güç karşımızda duramaz. Birleşik Devrimin çağrısıyla Avrupa’da da topyekün devrimci seferberliği başlatıyoruz. Birleştiğimizde neler yapabileceğimizi dosta da düşmana da göstereceğiz.

Faşizmi Yıkacağız! Özgürlüğü Kazanacağız!

Yaşasın Birleşik Devrimimiz!”

Eylemin bitirilmesinin ardından, kitlenin çoğunluğu, Fransa’da IŞİD tarafından başı kesilerek öldürülen öğretmeni anmak için Fransız kurumların düzenlediği gösteriye katıldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close