İŞÇİ SINIFIManşet

İsviçre’de 1 Mayıs

20 kantonda 60 ayrı 1 Mayıs etkinliği gerçekleştirildi

HABER MERKEZİ– Dünya işçilerinin birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs, İsviçre’nin 20 kantonunda düzenlenen 60 ayrı etkinlikle kutlandı. Miting ve yürüyüşlerde bir araya gelen işçiler taleplerini haykırdılar.

Ücret eşitsizliğine vurgu yapan pankartların taşındığı yürüyüşlerde, eşitsizliğinin giderilmesi için yeni düzenlemeler talep edildi ve 14 Haziran’da İsviçre genelinde yapılacak olan kadın grevlerine destek mesajları verildi.

Zürich’te 16 bin kişi yürüdü1 mayıs isviçre

İsviçre’de 1 Mayıs kutlamaların en dikkat çekeni Zürich’te gerçekleşti. Zürich’te yapılan yürüyüş ve mitinge yaklaşık 16 bin kişi katıldı. Yürüyüşte TİKB taraftarları da yer aldı.

Sabah saatlerinde Helvetiaplatz’da bir araya gelen katılımcılar Sechseläutenplatz’a kadar yürüdüler. Burada kurulan sahnede yapılan konuşmalarda ön plana çıkan konular; klima, sosyal adalet, eşit ise eşit ücret vurguları ile 14 Haziran’da İsviçre genelinde yapılacak olan kadınların genel grevleri oldu.

Konuşmaların ardından katılımcılar Zürich’in 4‘üncü bölgesinde bulunan Kasernenareal’e yöneldiler. Katılımcılar, burada kurulan yemek standlarını ziyaret ederlerken, verilen konserleri dinleme olanağı da buldular.

zurich 1 mai

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close