DÜNYA

Fas’ta hükümete ve polise karşı tepki

A.K.P koalisyonunun iktidarda olduğu ülkede özellikle gençlerin katıldığı eylemlerde „iş ve adalet“ talebi öne çıkıyor.

HABER MERKEZİ– Geçtiğimiz Pazar günü yüzlerce kişi 56 bin nüfuslu kuzey kenti el Huseyma’da sokağa çıkarak hükümeti protesto etti. İki mahallede toplanan gençler, “Yolsuz devlet” ve “Onur” sloganları atarak eylem yaptı.

Kent merkezine yürümek isteyenlerin önü güvenlik güçleri tarafından kapatıldı. Eylemciler bir süre polis barikatı önünde sloganlarına devam ettikten sonra eylemi bitirdi. Dayanışma amacıyla Imzouren, Nador, Tangier, Kazablanka ve başkent Rabat’ta da daha az sayıda da olsa çeşitli eylemler yapıldığı öğrenildi.

Tepkiler bir balıkçının polis yüzünden ölmesiyle başlamıştı

Ekim ayında genç bir balıkçı polisin el koyduğu ve çöpe attığı balıklarını çöp kamyonundan almaya çalışırken sıkışarak yaşamını yitirmiş, ardından polise ve hükümete tepki eylemleri başlamıştı.

Polisin eylemlerin örgütleyicilerinden al Hirak Hareketi Lideri Nasser Zefzafi’nin gözaltına alınmasının da tepkileri artırdığı belirtiliyor. Zefzafi’nin yanı sıra en az 21 kişi daha gözaltında.

Balıkçı Muhsir Fikri’nin ölümünün özellikle “iş ve adalet” taleplerini öne çıkaran gençlerin hareketini tetiklediği belirtiliyor. Middle Observer’ın haberine göre sağlık hakkı gibi kamu hizmetleri de talepler arasında.

Fas’ta başını İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çektiği koalisyon hükümeti iktidarda.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close