DÜNYA

Finlandiya Rusya ile olası savaşa karşı önlem alıyor

Batılı emperyalistler ile Rusya arasında tırmanan gerilimler karşısında Finlandiya 200 km’lik tünel sistemi kurdu.

finlandiya-haritası

HABER MERKEZİ– The Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, NATO ülkeleri ile Rusya arasında çıkabilecek olası bir savaş durumunda kullanmak üzere Finlandiya yönetimi, başkent Helsinki’nin altında 200 kilometrelik sığınma ve tünel sistemi kurdu.

Şu anda askeri altyapı tesislerinin önemli bölümünün halk tarafından kullanıldığı belirtilen haberde, olası bir savaş durumunda birkaç gün içinde bu tesislerin sığınma ve komuta merkezine dönüştürülebileceği belirtiliyor.

Önceleri uzun süre İsveç Krallığı’nin bir parçası olan Finlandiya, Almanya açısından olduğu kadar Rusya açısından de jeo-stratejik bir konumda bulunuyor.

Napolyon Savaşları sırasında (1809) Finlandiya, Rusya İmparatorluğu tarafından ele geçirilmişti. I. Dünya Savaşı sırasında Alman İmparatorluğu, Rusya karşısında Finlandiya’daki “bağımsızlık“ hareketlerini destekledi. 6 Aralık 1917’de Fin Senatosu, Finlandiya’yı bağımsız bir devlet olarak ilan etti. Sovyet Rusya’sı hemen ardından bu kararı tanıdı. Ve ama 2. dünya savaşı konjoktüründe Hitler Almanya’sı Finlandiya’daki milliyetçi hareketleri Sovyet Rusya’ya karşı hep kışkırttı. Bu nedenle Kızıl Ordu Finlandiya ile olan sınırın dibinde Leningrad çevresinde ülkenin güvenliğini sağlamak için askeri önlemler almak zorunda kaldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close