DÜNYAManşet

Fransa banliyölerinde isyan sürüyor

Sokağa çıkma yasağı, Fransız polisinin Paris ve çevresindeki yoksulların yaşadığı banliyölerdeki kışkırtıcı tavırlarıyla halkın isyanına neden oldu

Fransa’da beş haftadır süren sokağa çıkma yasağı, Fransız polisinin Paris ve çevresinde ki yoksulların yaşadığı banliyölerdeki kışkırtıcı tavırlarıyla halkın isyanına neden oldu.

Geçtiğimiz Cumartesi bir motorsikle sürücüsünün kapısı açık olan Polis arabasına çarpması ve bacağından ağır yaralanması biriken öfkenin patlamasına neden oldu. Görgü tanıkları, polislerin dikkatsizce aniden kapıyı açmaları yüzünden kazanın olduğu ve motorsiklet sürücüsünün normal hızda sürmesine rağmen ,polisin sokağa çıkma yasağını ve kaskı olmamasını bahane ederek yaralı sürücüyü tartakladıklarını söylediler. Bazı görgü tanıkları, polisin kapıyı bilerek açtığını belirtiyor. Kazanın nasıl meydana geldiği hala araştırılıyor.

Olay sonrası Gronne de banliyösünde polisin sert tutumuna karşı göstericiler hava fişek atarak protesto etti, polisin gazlı ve mermili müdahale etmesi üzerine halk arabaları be çöp bidonlarını ateşe verdi. Olaylar çok kısa sürede diğer Nanterre, Clichy la Garenne gibi banliyölere yayıldı.

Beş haftadır sokağa çıkma yasağı olan Fransa’da, devletin sert tutumuna karşı isyanların ülkenin her yanına yayılma ihtimali güçleniyor. Şu ana kadar olaylardan ağır yaralanan olmadı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close