DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Fransa: Petrol ve enerji işçileri 24 saatlik grev yapacak

Hükümetin neoliberal çalışma reformuna karşı 12 Eylül’de yapılacak protestoların parçası olarak grev yapılacak

fransa-grev

HABER MERKEZİ– Petrol ve enerji işçileri Fransız hükümetinin “katı çalışma yasasını esnekleştirme” hazırlığını protesto etmek için 12 Eylül Salı günü 24 saatlik grev yapacak.

Sektörde örgütlü sendika CGT “petrol ve enerji sektörü işçileri protesto gösterisine katılacak ve rafineri ve depolarda petrol ürünlerinin giriş-çıkışları engellenecek” açıklaması yaptı.

Fransa’nın 5 rafinerisini işleten Fransız petrol ve gaz tekeli Total “tüketicileri koruma önlemlerinin alındığını” söylese de grevin etkili olması bekleniyor. CGT’de örgütlü petrol sektörü işçileri, önceki hükümetin yaptığı “emek reformları”na karşı da grev yapmışlardı. Rafineriler iki hafta boyunca çalışmamış, yakıt dağıtımı yapılmadığından petrol istasyonlarında yakıt sıkıntısı krize dönüşmüştü.

Macrongillerin neoliberal saldırısına karşı protestoda ilk etap

Hükümetin 31 Ağustos’ta “katı iş yasalarını gevşetmek için reformlar gerçekleştireceğini” ilan etmesinin ardından sendikalar 12 Eylül’de protestolar yapma kararı aldıklarını duyurmuşlardı.

Yasalardaki değişikliklerle patronlar daha kolay işçi alabilecek, daha kolay işten çıkarabilecek.

“Çalışma yasaları”nda düşünülen neoliberal değişikliklere karşı Eylül ayında protesto dalgasının yükselmesi bekleniyor. Ancak ülkenin en büyük iki sendikası, protestolara katılmayacaklarını açıklamışlardı.

12 Eylül’ün ardından 23 Eylül’de de başını “radikal sol”un lideri Jean-Luc Melenchon’un çekeceği protestoların düzenlenmesi bekleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close