GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da 16 Haziran grevi: On binlerce sağlıkçı sokaktaydı

Fransa’da, dün sağlık çalışanları 250’den fazla şehirde sokağa çıktı, yürüyüşler düzenledi; eyleme polis saldırdı

Fransa’da, dün (16 haziran 2020) 250’den fazla şehirde on binlerce doktor, hemşire, hastabakıcı ve diger çalışanlar sokaktaydı.

Sağlık emekçileri hem sağlık sisteminin düzeltilmesi hem de kötü çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerin arttırılması gibi talepleri için greve çıktı.

Polisin güç yığdığı ve saldırdığı Paris’teki eylemde sağlık çalışanları ve polis arasında çatışma çıktı. Covid-19 salgını boyunca hayat kurtarmak için yaşamlarını tehlikeye atan sağlıkçılar yine gaza boğuldular, yine coplandılar, yine yerlerde sürüklendiler ve yine gözaltına alındılar.

Resmi açıklamalara göre 32 kisi gözaltına alındı. Eylem sırasında, hemşire Ferida’ya uygulanan polis siddeti, telefon kameralarına takılıp sosyal medyada hızlıca dolaşıma girince, polis şiddeti bir kez daha yoğun tepkiye neden oldu.

Sosyal medya uzerinden paylaşılan şiddet videosu teşhir edilirken Ferida hemşire’nin gözaltında tutulduğu Paris 7. polis karakolu önü bir başka eylem yeri oldu. „Ferida yalnız değildir“ „Ferida’ya özgürlük“ „Ferida derhal serbest bırakılsın“ sloganları eşliğinde karakol önünde bekleyiş akşam geç saatlerde kadar devam etti..

Dün düzenlenen „Fransa ulusal inisiyatifi eylem ve grev günü“ eylemleri 14 Şubat eyleminden sonra organize edilen bu en büyük eylem.

Fransa’nın büyük illerinden Paris, Toulouse, Lyon, Nantes, Bordeaux, Strasbourg, Grenoble ve Marsilya’da onbinlerce katılım gerceklesti.

Eylem, 10’un üzerinde sendika ve kurumun birleşiminden olusan (CGT, FO, SUD unsa ve iki diğer Inter-Urgences kolektifi, Inter-hastane kolektifi) tarafindan organize edildi. Bir seneyi aşkın süredir eylemlerine devam eden sağlık emekçilerinin talepleri şöyle sıralanıyor:

Sağlık sektörüne ve kamu hastanelerine bütçe; ücretlerde iyileşme (300 euro net artış); iş niteliği tanınsın; daha fazla sağlık personeli, daha fazla formasyon; tüm hastane kapatmaları durdurulsun, hastanelerin yatak kapasiteleri arttırılsın.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close