DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da bir kez daha yüzbinler sokağa çıktı

Emekçiler, Macron ve hükümetinin neoliberal ‘çalışma reformları’na karşı direniyorlar

HABER MERKEZİ– Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin neoliberal saldırılarına karşı emekçiler ülke çapında bir kez daha sokağa çıktı.

Başta Paris olmak üzere 100’den fazla kentte 400 bin emekçi dün sokakta, grevde, eylemdeydi.

İçlerinde Genel İş Konfederasyonu CGT’nin de olduğu 5 büyük sendikanın yanıs sıra Solidaires, Force ouvrieres gibi kuruluşların çağrısıyla düzenlenen, 2 büyük öğrenci örgütünün de desteklediği gösterilerde Macron ve hükümetinin politikaları protesto edildi.

Ülke genelindeki eylemlere lise öğrencileri, işçiler, memurlar ve emekliler başta olmak üzere birçok sektörden yüz binlerce emekçi katıldı.

50 bin kişinin katıldığı başkent Paris’teki gösteride, Montparnasse Meydanı’ndan İtalya Meydanı’na yürüyen eylemcilere polis saldırdı, çatışma çıktı. Saldırıda yaralananlar oldu, 4 kişi gözaltına alındı.

Paris’teki Sorbonne Üniversitenin Tolbiac Kampüsü’nde, Rennes, Lyon ve Montpellier kentlerindeki üniversitelerde boykotlar örgütlendi.

CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, basına yaptığı açıklamada, hükümetin reform politikalarını eleştirerek, “Artık kadınların erkekler kadar maaş aldığı dönem geldi. Macron, iş dünyasını bilmiyor.” dedi.

Macron ve hükümeti iktidara geldiğinden bu yana emekçiler defalarca sokağa çıktılar. Özellikle mayıs ve haziranda ülke genelinde düzenlenen grev ve gösterilere milyonlarca emekçi katıldı.

Uygulanmak istenen yeni yasalar çalışmada esnekliği getiriyor; küçük ve orta boy şirket patronlarına, sektörel toplu sözleşmelere tabi olmaktan ziyade “Doğrudan çalışanlarıyla müzakere etme özgürlüğü” veriyor..

Keza patronlara işçileri kolayca işten çıkarma olanağaı tanıyor, haksız işten çıkarmalar durumunda tazminat hakkını sınırlandırıyor. Yani saldırı bir bütün olarak işçi sınıfının kazanılmış kolektif haklarına yöneliyor.

Kaynak: La Resistance News

fransa protesto fransa protesto fransa protesto fransa protesto fransa grev

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close