İŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da emekçiler ülke çapında sokağa çıktı

Genel İş Konfederasyonu (CGT) ve sarı yelekliler, Macron ve hükümetinin politikalarını protsto etti

HABER MERKEZİ– Fransa’da Genel İş Konfederasyonu (CGT) ve sarı yelekliler, dün (5 Şubat) Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin politikalarını ülke çapında protesto etti.

Başta başkent Paris olmak üzere ülke genelinde düzenlenen eylemlerde, ücretlerin ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi, vergilerin düşürülmesi, gösteri hakkının verilmesi ve yabancı öğrencilerden alınan eğitim ücretine yapılan zammın iptal edilmesi gibi talepler dile getirildi.

Paris’te belediye önünde toplanan binlere eylemci, Concorde Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında herhangi bir gerginlik yaşanmazken, eylemcilerin Concorde Meydanı’na varmasıyla birlikte olaylar çıktı. Polisin biber gazlı saldırısına eylemciler taş atarak karşılık verdi.

Paris’teki gösteriye 30 bin kişinin katıldığı bildirildi.

Marsilya, Lyon, Toulouse, Strazburg, Caen, Le Havre ve Rouen şehirlerinde düzenlenen gösteriler de yoğun katılımla gerçekleşti.

Saint-Etienne-du-Rouvray, Rouen, Le Havre, Gonfreville l’Orcher, Neuville-les-Dieppe, Ales ve Nimes kentlerinde eylemciler ve sarı yelekliler birçok kavşakta yol kapatma eylemi yaptı. Eylem nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close